İngilizce eğitim işini profesyonellere bırakın – Profesyonellik nedir?

Dil eğitimi

İngilizce dil eğitim meselesini çözmenin yolu, öğretme konusunda uzmanlaşmış eğitmenlerden destek almaktan geçer. Sizin de İngilizce öğrenme meselesini çözmeniz gerekiyorsa bu yazımda çok hassas detaylardan bahsediyorum. Ancak, konunun uzmanı olmak meselesi netlikle anlaşılmalıdır. (Uzmanlık meselesini ise bir kaç paragraf sonra daha da net açıklayacağım). Çünkü bu konuda en uzman olduğunu sandığınız kişiler aslında sizin aradığınız kişiler değillerdir. Ayrıca eğitimin sonuca ulaşması iyi iletişim, farkındalık ve sorumluluk gerektirir. Son zamanlarda talebin arttığı online eğitimlerle kendi yerinizin konforundan ödün vermeden İngilizce eğitimi alabilirsiniz. Birebir online dil eğitimi sağlıklı bir bağlantınız olduğu sürece yüz yüze dil eğitiminden farklı değildir.

Temel orta ve ileri İngilizce düzey İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenin yolu da, neyi bilmediğinizi, neyi anlamadığınızı, teori ve pratiği ayırt etme konusunda zayıf noktalarınızı tespit edebilen deneyimli eğitmenlerden ders almaktan geçer.

Eğitim iyi bir iletişime dayalı prensipler bütünüdür. Özensiz sınıf ortamlarında öğrenci adaylarının bir kısmı veya çoğu bazı konuları anlamadan ilerler. Bu ortamlarda öğrenci anlamadığı halde öğrencide anlamışlık etkisi yaratırlar. Çünkü toplu eğitimlerde bireysel ilgi çok kısa süreli olmak zorunda. Ve ayrıca dil eğitimi bazı açılardan sanıldığı kadar kolay da değildir. Ve keza ‘anlamamak‘, ‘anlamak‘ kadar normaldir. O yüzden anlıyormuş gibi yapmayın gerçekten anlayın. Eğitmeninize ders arasında neyi anlamadığınızı netlikle ifade edin.

Online topluluklarda yolunuzu kaybetmeyin ve kendinize rezerve bir eğitmenle iletişime geçerek ingilizce eğitim gerekliliğini kökünden çözün. Abartı kısa vadeli çözümlere değil, uzun vadeli ve spesifik metodolojileri benimsemiş eğitim modellerine güvenin.

Onlarca değişik kaynak veya her ders serbest stil, havadan sudan veya spontane gelişen online İngilizce ders oturumları iyi bir online ingilizce eğitim aldığınız anlamına gelmez. Kaldı ki online eğitim ortamlarında İngilizce anadilli her eğitmenin verimli bir ders garanti edemeyeceğini unutmayın. Dil öğrenme işini profesyonellere bırakın

İngilizce eğitim profesyonellikmi yoksa profesörlük mü gerektirir?

ingilizce eğitimi işini profesyonellere bırakın - Profesyonellik nedir?

Profesyonel olmak ne demek? Profesyonellik tanımı terim olarak baktığımızda dil öğrenimi açısından askıda kalabilir. Akademik adımları tamamladığı için üniversitede profesörlük seviyesine gelmiş bir genç ile alanına yıllarını vermiş bir profesörü kıyaslamak mantıklı mı ? Yani gerçek deneyim akademik basamaklardan daha öndedir. İyi bir öğretmen olmakla iyi ve deneyimli bir öğretici olmak arasındaki fark da buna örnektir. 2 yıllık psikolog ile 22 yıllık psikolog da buna iyi bir örnektir keza.

Bir dili çok iyi bilmekle, o dili öğretmek için anlatmak ve öğrencinin anlamasını sağlamak, işini gerçekten seven profesyonellerin işidir ama üniversitedeki, örneğin İngiliz dili bölümündeki bir profesörün işi size İngilizce öğretmek değildir. Evet; O profesör de öğretmendir ama profesörlük akademik basamaklardır. Siz o profesörden ders almaya başladığınızda İngilizce bilme bütününü tamamlamış olmanız gerekir. Kaldı ki o profesörün işi size dil öğretmek değil uzmanlığını (okuduğunuz bölüme göre değişir) ve dersin içeriğini İngilizce olarak anlatmaktır. Zaten dili direkt olarak profesörler değil öğretmenler öğretir. Profesörleri dinleyerek alanınızda bilgi edinirsiniz.

Bu bağlamda tekrardan altını çiziyorum; Dil öğrenme işini bu alanda uzmanlaşmış kişilerden almanız çok önemlidir. Profesörlerden de ders alabilirsiniz, profesör olmayan profesyonellerden de ders alabilirsiniz. Ancak üniversitelerimizde profesör konumuna gelmiş hocalarımız spesifik olarak İngilizce konuşma eğitimi vermezler. Onların işleriyle dil eğitmenlerinin işi nereden baktığınıza göre tamamen farklıdır. Temel orta ve ileri dil becerilerinizi geliştirmenin yolu, neyi bilmediğinizi, neyi anlamadığınızı, teori ve pratiği ayırt etme konusunda zayıf noktalarınızı tespit edebilen uzmanlardan ders almaktan geçer.

Doğru eğitmen tercihi eğitimde çok önemlidir

Şunu çok iyi bilmeniz önemli. Kağıt üstünde değil, gerçek anlamda B2 düzeyinde İngilizce bilmiyorsanız, yabancı bir hocadan ders almak kısa vadeli bir plasebo etkisi yaratır. Ama genelde doğru tercih olmaz. Cümlelerinizi sağlıklı bir şekilde aktarmak, ufak detayları dahi bilmek, farkındalık ve iyi bir eğitimden geçer.

Değişik online dil eğitim toplulukları, (birebir veya gurup dersleri) pratik yapmak için uygun yerlerdir… Ama havadan sudan veya rastgele bir iletişim bütününü size dili öğretmek için yeterli değildir.

Dil düzeyiniz B2 altında veya civarında ise, kesinlikle alanında uzman Türk bir eğitmeni tercih etmelisiniz. Neden Türk eğitmenleri tercih etmeniz gerekiyor veya native speaker eğitmenlerle ders almaya uygun musunuz konusunu burada detaylıca aktarmaya çalıştım https://englishturkiye.com/native-speaker-egitmenler/

Bir Cevap Yazın