Hakkımda

Merhaba, ben noter yeminli tercüman ve Callan Method dil eğitmeni Harun Güçlü. Mersin Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünden 2005 yılında mezun oldum. İngilizce öğretmeni olduğum için üniversitede neden Fransızca bölümünü bitirdiğimi düşünmüş olabilirsiniz. İngiliz dilini üniversite eğitimimden çok daha önce öğrendiğim için üniversite eğitimim için Fransız dilini özellikle seçtim. Bunun için özel eğitim aldım ve Mersindeki Fransızca Mütercim tercümanlık bölümüne en yüksek puan alan öğrencilerden biri olarak girdim. Bu eğitim benim için, Fransızcadan büyük oranda etkilenmiş bir dil olan İngilizceyi daha iyi tanıma fırsatı demekti. Fransızcadan İngilizceye geçen kelime sayısının 10 binden fazla olduğunu belirtmek isterim.

Hem İngilizceye hem Fransızcaya hakim olmak benim için daha iyi bir öğretmen olmak demekti. Bu ayrıca çok daha geniş bir vizyona sahip olacağım anlamına geliyordu. Keza dil öğrenmek onu öğrenmeyi istemekle başlar.

Bu sayede, öğrencilerime;

1- Dillerin çalışma prensibiyle alakalı gözlemlerimi iletebilmekte

ve

2- Genel olarak daha ayrıcalıklı ve başka bakış açılı bir ders deneyimi sunabilmekteyim. Bir dil eğitmeninin 2 veya 3 dil bilmesi çok daha verimli bir ders deneyimine dönüşebilir. Türkçeye Fransızcadan geçen binlerce kelime sayısını da göz önünde bulundurun!

Mezuniyetimden sonra sonra yaklaşık iki yıl kadar yeminli tercüme şirketlerinde İngilizce, Fransızca projelerin yönetimi ve redaktörü (okuyucu – düzeltici) olarak ve bazı şirketlerin bünyesinde özel tercüman olarak görev aldım. E tabi öğrenci olduğum yıllarda Fransız ve İngiliz otellerindeki çalışma deneyimlerim de cabası.

2007’de Bir İngilizce eğitim kurumunda Callan Method İngilizce Eğitmeni olarak başladım. Callan Metodolojisiyle eğitim veren İngiltere Merkez ofise bağlı lisanslı 2 özel eğitim kurumundan, bu Method ile ‘eğitim verme eğitimimi’ tamamladım. Ardından uluslararası geçerliliği olan Tesol (ESL) diplomalı İngilizce öğretmenliği eğitimimi üstün başarı (A1+) derecesiyle tamamladım.

2021 itibariyle, birebir eğitimlerde 20 yıl Callan Method ile 14 yıl deneyimli olmakla birlikte halen bu yöntemle ders vermekteyim. Bunun yanı sıra yerli yabancı başka eğitmenlere de Callan Method ile İngilizce öğretme eğitimi verdim. Bu yöntemle eğitim vermek isteyen ve hali hazırda eğitim veren eğitmenler de yöntemle alakalı olarak iletişime geçebilirler.

Uluslararası geçerliliği olan, Tesol yetki belgemi https://onlinetesol.com/ adresinden veya Tesol doğrulama sunan diğer resmi sitelerden de kontrol edebilirsiniz.

İngilizce öğrenme ve öğretme süreci hakkında, bugüne kadar edindiğim deneyimler sonucu vardığım belli başlı fikir ve uygulanabilir yöntemleri ve küçük dokunuşları mümkün olduğunca paylaşmaya çalıştım. Englishturkiye.com blogumdaki kişisel gelişim ve ‘İngilizce dil öğrenime yaklaşım yazılarımın yanı sıra İngilizce yazılarıma da ulaşabilirsiniz. Blogumda özellikle, öğrencilerde yabancı dil bilinci oluşturmaya özen gösterdiğim yazıların yanı sıra, İngilizce öğrenimindeki en temel problemleri ve kilit unsurları da dile getirdiğim diğer başlıklara göz atmayı unutmayınız.

Callan Method Uzmanlığı

Özellikle uzmanı olduğum Callan Method; bilinen en hızlı İngilizce öğrenim yöntemi ve sistemlerinden biridir. 2006’dan 2007′ ye kadar yarı zamanlı, 2007 den sonra ise tam zamanlı olarak, bu yöntemle hem özel derslerde hem gurup derslerinde 100’lerce öğrenciye İngilizce eğitimi verdim.

İngilizce öğrenme sürecinize daha farklı bir yaklaşım ve  profesyonel destek için lütfen iletişime geçiniz.

 

4 thoughts on “Hakkımda”

Bir Cevap Yazın