3 ayda İngilizce öğrenilebilir mi? Dili öğrenmek ve konuşmak aynı şey mi ?

3 ayda ingilizce mevzusuna gelmeden önce belirtmek isterim ki; İngilizce öğrenme sürecinizde, sizlere faydalı olacağını düşündüğüm ve gözlemlerim, deneyimlerim sonucu edindiğim bilgileri, yeni başlıklarla yazmaya özen gösteriyorum. Şimdi Konuyu 3 ayda ingillizce mevzusuna doğru götürelim çünkü, genel olarak öğrenci adaylarımızın çoğunun aklındaki soru ‘kaç ayda İngilizce öğrenebilirim’ veya ‘3 ay da ingilizce öğrenebilir miyim’ sorusudur. Kısa cevap: Gerekli şartlar sağlanırsa 3 ayda İngilizce öğrenilebilir.

3 ayda ingilizce
3 ayda İngilizce öğrenimine istinaden performans bazında tarafsızca kaleme aldığım bu yazıyla 3 ayda İngilizce öğrenme mevzusuna açıklık getirmeye çalıştım

3 ayda ingilizce öğrenmek mümkün mü ?

Şimdi konuyu biraz daha geniş ele alarak 3 ayda ingilizce öğrenimine ve olası diğer sürelere kabataslak değinmeye çalışalım. Yabancı dil nedir? Adı üstünde size yabancı olan bir başka ülkenin dilidir.  Anadilimiz olmayan veya anadilimizden sonra öğrendiğimiz ikinci bir dildir. Dil öğrenen çoğu insan gibi sizlerde belli bir farkındalık sürecine gelmiş bulunuyorsunuz. Ancak bu bilince gelmiş olmak işleri kolaylaştırmıyor. Özellikle bazılarınız için çok verimli olmayan bir kısır döngü söz konusu olabilir. Lütfen bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin çünkü keyif ve rahatlık  yada bazen tembellikte denen bilinç durumu hayatımızın her anında karşımıza çıkabiliyor ve bizi bazı işlerimizden geri bırakıyor.

İngilizce  öğrenme sürecindeki tembellikler de İngilizce konuşmanızın önündeki en büyük engeldir. Zira bunun aksi bir durum asla söz konusu olamaz. Bu yüzden yapmak gereken ilk şey tembellikten kurtulmak ve yapmak gerekeni zamanında yapmak. Veya bunu aşamıyorsanız biraz zorlayıcı ve teşvik edici bir eğitmen gözetiminde olmanız gerekebilir. Şimdi konumuza dönecek olursak, bir özel ders eğitmeni olarak, sıklıkla karşılaştığım iki tür öğrenci profilinden bahsetmek istiyorum.

1-Gerçekten isteyen öğrenci profili : Hem mesleki hemde kişisel gelişimleri için veya başka bir çok sebepten ötürü gerekli olduğunu düşünüp öğrenmek isteyen öğrenci profilidir

2- Zoraki isteyen öğrenci profili : Profesyonel ortamda terfi almak veya iş yerinin öyle yada böyle şart koştuğu bazı zorunluluklardan ötürü öğrenmek isteyenler yada farklı baskılarla özel kurslara giden öğrenci profilidir.

Sorumluluk önemli bir şarttır

Bizler için öğrencinin hangi profilde olduğunun bir önemi yoktur. Ancak sunu söylememiz gerek ki; kesinlikle 1 numaralı öğrenci profili çok daha hızlı sonuç alıp, çok daha kısa sürede konuşmaya başlar. Nasıl ki para kazanmak için çalışmak gerekiyor ve nasıl ki sorumluluklarımızı mümkün olan en üst düzeyde yerine getirmeye özen gösteriyoruz, yani işimizi son derece ciddiye alıyoruz, aynı şekilde İngilizce öğrenme sürecini de belli düzeyde ciddiye almak ve bir disipline ve düzene koymak gerekir. Ayrıca yabancı dil öğrenirken gereken disiplin öyle işimize gösterdiğimiz kadar ağır ve ciddi bir disiplin şeklini gerektirmiyor. Az ama düzenli bir disiplin yeterli olacaktır. Öncelikle bir konuda hem fikir olmak gerekir; mantığa sığmayacak  kadar kısa sürede İngilizce öğrenip konuşma şekli yoktur! Bu bağlamda 3 ayda İngilizce öğrenme olasılığı daha makuldür. İngilizcenin öğrenildiği mecralara kısaca değinelim ve konuyu daha iyi anlamak adına adım adım gidelim

Üniversitede İngilizce hazırlık

Üniversitelerde yabancı dil bölümlerindeki veya sadece İngilizce eğitim veren diğer bölümlerdeki, 1 yıllık İngilizce hazırlık programlarında, öğrenciler hem İngilizce öğrenirler hemde eğitim alacakları bölüme hazırlanır. Anlatmak istediğimiz şu ki 1 eğitim yılı boyunca (buda 8 aya tekabül ediyor) öğrenciler ortalama olarak haftada 20- 25 saat arası İngilizce eğitimi alırlar.  buda 8 ayda yaklaşık 640 veya 800 saatlik derse tekabül eder. Yaklaşık ilk 100 veya 200 saatte genel İngilizce düzeyine hakim olan üniversite öğrencilerine mesleki ve akademik süreçlerde oldukları için temel İngilizce dil bilgisi ve iletişim becerileri dışında, alanlarına özgü düzeyde eğitim verilmesi şarttır. Yani İngilizceyi 800 saatte değil  100 veya 200 saatte öğrenirler ve geri kalan saatler alanlarına özgü dersler olup İngilizce eğitimle devam ederler. Akademik eğitimler burada açıkladığım kadar yuvarlak hesap olmayıp pratikte farklılıklar gösterebilir!

Klasik İngilizce kursları

İngilizce kursu deyince aklınıza gelen büyük markalar klasik İngilizce kurslarıdır. Genel olarak yetişkinler, çalışanlar veya öğrenciler için,  hafta sonlarına sıkıştırılmış 6 veya 8 saat veya hafta içi 3 gün 2 saatten 6 saatlik toplu eğitimler şeklinde olup ayda maksimum 32 saat vb eğitim programlarıdır. Bu kurslarda genel olarak kur kur ilerlenir, her seviye kendi içinde minimum 3 veya 4  ay kadar sürmektedir. Veya kişiye özel yoğun belli başlı programlar sunabilirler. Bütün eğitim toplamda 3 yıl civarında olabilir.

5 günde veya 10 günde İngilizce

Özellikle son zamanlarda gittikçe popülerleşen, farklı şekillerde karışımıza çıkan 5 günde nlp ile ingilizce, veya 5 günlük dil kampları veya benzeri programlar benim için birer ingilizce ticaret evleridir.  Bu gibi yerlerde kazanacağınız tek şey deneyim olacaktır ve sadece Orta düzeyde İngilizce seviyesine sahip biri için uygundur! Günde yaklaşık 8 – 9 saat 5 günlük bir programın son derece efektif bir uygulama, alıştırma ve pratik etme fırsatı olacağına eminim! Ancak bu 5 günlük eğitim şekli konuşmayı öğreneceğiniz anlamına maalesef gelmez. Ve tekrar ediyorum A2 veya B1 seviyesi öğrenciler için tavsiye ederim.  Bunun dışında İngilizce düzeyiniz en temel de ise 5 veya 10 günlük bir programla İngilizce öğrenmeye çalışmak boşa kürek çekmeye benzetilebilir. O yüzden bu tarz dil programlarıyla alakalı uzun uzun bilgi vermektense bir dil eğitmeni olarak en uygun olanını söyleyeyim. 5 veya 10 vb. günlük programlar ingilizceyi önceden öğrenmiş kişiler içindir. Çok az veya hiç ingilizce bilmeyenler asla şansını denemesin bile!

3 ayda İngilizce (Callan Method veya benzeri bir yöntemle)

Size sunduğum optimum öneri: 3 aylık programımız yoğun ve maksimum 2 kişi olmak şartıyla, haftada 6 ile 8 saat civarında olup 3 ayda yaklaşık 100 saate yakın ders saati demektir. Callan Method ile 3 ayda ingilizce öğrenmek 3 aya sistematik bir yayılım ile bölünmüş ders düzeniyle yüzde 90 mümkündür. En azından 5 güne veya 10 güne sıkıştırılmaya çalışılmış onlarca ders saatini 3 ay’a yayarak kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 5 günlük veya 3 ayda İngilizce öğrenim modellerini örnek verirken ne demek istediğimizi yazımızın devamında daha iyi anlayacaksınız.

Öğrenmek ve konuşmak aynı şey midir?

Arkadaşlar dikkatinizi özellikle bir noktaya çekmek istiyorum, fark ettiyseniz buraya kadar hep İngilizce öğrenmekten bahsettik, ancak İngilizce konuşabilmeyi öğrenmekten bahsetmedik. 5 günde 10 günde 1 ayda İngilizce konuşmayı öğrenmeniz neredeyse imkansız. Buna istinaden 3 ay gibi bir sürede en azından şansınız daha yüksektir  fakat yinede tam olarak yeterli değildir. Şimdi şöyle anlatmaya çalışayım, isterseniz 1 ayda bile İngilizce cümle kurma kurallarını bir yere kadar öğrenebilirsiniz. Çoğu kuralı 1 ayda öğrendiğinizi ve bununla birlikte 500 kelime ezberlediğinizi farz edelim.  Biriyle konuşmaya kalkınca sürekli takıldığınızı tercüme etmeye çalıştığınızı ve tökezleyeceğinizi fark edeceksiniz. Bu çok normal, çünkü 1 ayda yoğun bir programa girip elde edeceğiniz tek şey kurallar ve kelimelerdir. E tabi aklınızda kaldığı kadar!

Kuralları ve kelimeleri yan yana getirip düzgün sayılabilecek ifadeler kurma beceresi maalesef o kadar kısa sürede öğrenilemez. Yani bir ayda İngilizce konuşabilmek mümkün değilken konuşmanıza yetecek kurallar silsilesini öğrenmeniz zor da olsa mümkündür. Ancak bunu 5 güne sıkıştırmak sizce ne kadar mümkün olabilir? Bu bağlamda 3 aylık dar açı yinede daha makul görünmektedir. (Daha ayrıntılı gözlem için lütfen şuna bakın: https://www.englishturkiye.com/2015/10/ingilizceyi-anlyorum-ama-konusamyorum.html )

3 ayda ingilizce öğrenme postansiyeli görece daha makuldür

Yani yoğun bir bir dil öğrenme programını 3 aya böldüğünüzde daha efektif bir şekilde ilerleyebilir ve daha verimli bir sonuç alabilirsiniz.. Ama illede 3 aylık programı tercih edin de demiyoruz. Bu ölçü, Callan Method’un Vaatleri çerçevesinde minimum ölçü olup klasik yöntemlerle aşabileceğiniz bir durum zaten değildir. 3 ayda İngilizce vaadimizi özellikle uzmanlık alanımız olan Callan Method yöntemini baz alarak aktarmaya çalıştığımızı hatırlatmakta fayda var. Zira Callan Method Son derece itina ile hazırlanmış olup öğrenciyi konuşmaya zorlayıp , oluşturduğu bilinç ile en hızlı konuşturan yöntemdir. Bu söz konusu sürece Callan Method ile 3 ayda gelmek daha olası bir durum iken, diğer klasik yöntemlerle 8 9 ayda bile gelmeniz zordur. Callan Method’un muhteşem gücü sayesinde 3 ay gibi kısa sürede gerekenleri yaptığınız takdirde konuşmaya başlayabilen onlarca öğrencimiz oldu elbette. Ama genel olarak bunu 3 ayda başaran öğrenci örneklerini model almaya gerek yoktur. Çünkü bu öğrenci ile doğrudan orantılıdır! Aksi düşünülemez

3 ay makul bir zamanlamadır!

Zira bir dil öğrenim sürecinde 3 ay çokta uzun bir süre değildir. Ayrıca 2 ay kadar bir sürede bile konuşmaya başlayanlar oldu. Ancak bu durum tamamen öğrenci ile alakalı olup, 3 aylık yoğun program boyunca gerekenleri yaptığı sürece, her öğrencimize vaat edebileceğimiz bir sonuçtur.  Bu yüzden en sağlıklı olanı Callan Method’la bile Minimum 6 ay şeklinde tavsiye etmekteyim. Callan Method ile 6 ayda hakkıyla uygulanmış bir eğitim ile  yakalayacağınız başarı diğer yöntemlerle neredeyse 2,5 veya 3 yıla tekabül eder.

Callan Method, gücünü öğretim sistematiğinden almaktadır. Anadilimizi öğrenme şeklini model alan Callan Method diğer metotlara göre en hızlı metot dur. Ana dilimizi nasıl öğrendiğimiz konusu çok yönlü olup hakkında kitaplar yazılacak kadar derin bir konudur. Ancak doğal dil öğrenme sürecimizin en temel özelliklerinden biri sık duymak ve tekrardır. Callan Method’un doğası gereği, bunu sık sık yapan öğrenciler konuşabilme yeteneklerini maksimum düzeyde tetikler ve sonuca varır.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir