Callan Method ile 4/1 zamanda İngilizce

callan method

Callan method, İngilizce eğitim sistemleri arasında seçkin, hassas ve karmaşık bir  mühendislik örneği olup, çoğunlukla konuşmaya dayalı, kullanımı son derece rahat ve akıcı olan İngiltere patentli bir İngilizce öğrenme programıdır.

İngilizcenin etkin bir şekilde öğretilmesi için oluşturulmuş zengin ve seçkin detaylarla hazırlanmış kompakt ve kusursuz tekrar mantığıyla etkili bir dil öğrenme modelidir.

Çok daha kısa sürece İngilizce

Yöntemin, diğer İngilizce eğitim programlarına kıyasla çok daha kısa sürede İngilizce öğrettiği ıspatlanmıştır!

Callan yöntemi 1960 yılında Mr Callan tarafından icat edilmiş, İngilizce öğrenim sürecinde özellikle vakit sıkıntısı yaşayan kişiler için geliştirilmiş hızlı ve en etkili İngilizce öğrenme metotlarından biridir. Yöntemin çalışma sisteminde yazılı ev ödevleri gibi öğrenciyi sıkan ekstralar yok. Gereken her şey derste öğretilir ve hemen uygulanır. Çok özel bir direk metot olan Callan yöntemi anadil öğrenme mantığının ögelerini içerir. 100 saatlik bir programla bile öğrencinin İngilizce konuşma kurma beceresi itibar edilir derecede artar ve artmaya devam eder. Oysaki bu süre diğer kurslarda ortalama 400 ile 500 saatlik eğitime tekabül etmektedir

Bol konuşmak ve bol tekrar kilit unsurdur

Bir dilin konuşularak öğrenildiğini en iyi şekilde ispatlayan bu yöntemin, İngilizceyi dörtte bir zamanda öğrettiği Uluslararası geçerliliği olan Cambridge Preliminary sınavları  ile ortaya konmuştur. Yöntemin başarılı olmasının ardındaki kilit unsurlar, dil öğrenimine, mutasavvar ve sistematik bir yaklaşım sunması ve öğrenci iştirakini maksimum seviyede tutmak için gösterdiği kararlılıktır. Callan yöntemiyle ders alan bir öğrenci o andan itibaren hiç duymadığı kadar çok İngilizce soru ile karşılaşır ve sürekli olarak senaryo bu şekilde inceler. Bu öğrencide otomatikleşmiş bir dil yapısı oluşturur.

Callan Method nasıl sonuç alır?

(Diğer eğitim kurumlarında daha önce İngilizce öğrenmek için kurslardan ders aldıysanız daha iyi bilirsiniz. Sitemler genel olarak, tahtaya sürekli bir şeyler yazan ve sınıfın geneline ders anlatan bir eğitmen ve sadece eğitmenin kendisinin konuştuğu klasik derslerden ibarettir!)

Bu bağlamda öncelikle şu ayrıntının altını çizmek faydalı olacaktır. Callan yöntemi ile karşınızda size İngilizce konuşturmaya hazır ve istekli, alanında uzman bir eğitmen olacaktır. Ders boyunca sürekli sizi konuşmaya teşvik eden bir uzmanla muhatapsınız!  Yöntemin konuşma ağırlıklı ilerleyişi öğrenciye akılda kalıcı bir şekilde sürekli yeni kelime bilgisi verir. Bunun yanı sıra Callan Method size İngilizcenin gramerini, muhteşem  sistematiği sayesinde öylesine doğal bir süreçte öğretir ki; bu anadilimizi öğrenirken edindiğimiz gramer yapısıyla neredeyse aynıdır.

Doğal bir dil öğrenme modeli

Yani Türkçeyi öğrenirken, gramer bilgisi için ayrı bir efor sarf etmediğiniz gibi, İngilizce gramer bilgisi için de ayrı bir efor sarf etmeyeceksiniz.  Bu bağlamda diğer yöntemlerin sıkıcı ve anlaşılması zor gramer yapısı Callan yöntemiyle öğrenciye hiç farkında olmadan verilir. Verilen tüm bilgi yine doğal konuşma çerçevesinde öğrenciye ivedi bir şekilde uygulandığı için gramer derslerinin sıkıcılığı bir Callan yöntemiyle son derece keyiflidir. Çünkü yöntemi Method gramere vurgu yapmaz ve bunun doğal dil sürecinde öğrenildiğini savunur!

Callan Method öğrenciye yüzlerce farklı sorular sorar.

Yöntem en temel şu şekilde tanımlanır: Callan Method eğitmeni soruları sorar ve öğrenci onayına bırakır. Öğrencinin onayının hemen ardından cevap, uzman eğitmen eşliğinde tekrar ettirilerek verilir.

Callan Method derslerinde öğrenciye sürekli yeni kelime veya kelime grupları verilir. Hemen ardından bu kelimelerin içinde olduğu sorular ard arda sorulur ve mutlak Yes or No onayı alarak ilerler. Callan Method ile derslerde kesinlikle (istisnalar hariç) free conversation (serbest konuşma ) yapılmaz. Böylece öğrencinin yanlış cümle kurma ihtimali sıfıra iner ve süreç hep en kusursuz İngilizce cümle yapılarıyla devam eder. Free conversation seviyesine gelmiş öğrenci bu yaklaşımdan muaftır.

Callan Method Toplamda 6 kitap ve 6 adet dinleme CD setinden ibarettir. Her kitap 2 bölümden oluşur ve toplamda 12 bölüm vardır. Bütün bu bölümler en temel düzeyden en ileri seviye aralığını içerir.

Dünyanın en büyük Markaları Callan Method’u tercih etti!

Callan yöntemi, IBM, FIAT, OLIVETTI, PHILIPS gibi tüm dünyaca bilinen dev şirketlerin de kendi personeline İngilizce öğretmek için eğitim sistemlerine dahil ettikleri bir sistemdir. Şu bilgiyi de vermekte fayda var ki; Londra’daki Callan School Avrupa’nın en büyük dil okuludur.

Alttaki deneme ders ses kaydını dinleyebilir;

Veya yöntemle alakalı çok daha net bilgi edebileceğiniz ders videosunu izleyebilirsiniz. Ders videosunda Callan yönteminin farklı farklı seviyelerinden bir toplama yapılmış. Öğrencilerden gelen son derece olumlu eleştrilerin yanısıra, işin uzmanlarından, yöntemin neden etkili olduğu, nasıl etkili olduğu anlatılıyor. Bunu sizde farkedeceksiniz!

Veya yöntemin resmi sitesinden bilgi edinebilirsiniz: https://www.callan.co.uk/preface/tr/

Callan Method sistemini tercih etmeniz için nedeniniz çok

callan method
Callan Method ile tek kelime İngilizce bilmiyor olsanız bile ilk dersten itibaren İngilizceyi anlayarak konuşmaya başlarsınız.

Dil öğrenmek için birçok kurs ve birçok yöntem vardır. Ve bu yöntemlerin çoğuyla başarı elde edebilirsiniz. Karmaşık kelime çalışmaları ve gramer dersleri ve fazla söz hakkına sahip olmadığınız konuşma sınıfları! Bu da eşittir uzun bir zaman! Bu zaman zarfında da ne öğrenilen kelimeler gerektiği gibi pekiştirilir ne de gramer bilgisi akılda kalır. Sonuç ise kontrolü sizde olmayan yarı unutulmuş pasif bir dil yapısıdır. Çünkü öğrenilenlerin kalıcı olması o bilgiyi pratik etmekten geçer. Yani öğrendiğiniz her şey kağıt üstündeydi ve orada kaldı.

Ancak öğrenebilme yeteneğinizi Callan ile birleştirmek sonuca varmak için daha etkilidir. Çünkü dil Öğrenme de en etkili yöntem o dili konuşmaktır. Callan Method ile tek kelime İngilizce bilmiyor olsanız bile ilk dersten itibaren İngilizceyi (çok büyük oranda) anlayarak konuşmaya başlarsınız. Bir dili hemen ilk derste anlamak size imkansız mı geliyor? O zaman sizi Callan ile ders almaya bekleriz…

İngilizce öğrenmeye hazır mısınız? O halde gün alın 

İngilizce öğreniyor, özel bir kurs arıyor veya eğitim modelinizi yepyeni, çok orijinal ve olağanüstü prensipler bütünü bir sistemle değiştirmek istiyorsanız bu işte başarılı olmayı seçmişsiniz demektir… Söz konusu eğitimse, eldekiyle asla yetinmeyen, yeni ve işe yarar yöntemlere şans verenler daima başarılı olur!

Blogumda Callan Method ile alakalı diğer yazılarıma da ulaşabilirsiniz. Ayrıca farkındalık yaratması adına, yabancı dil öğrenimiyle alakalı edindiğim bütün bilgi birikimini farklı başlıklar altında aktarmaya çalıştığım englishturkiye.com blogumu da ziyaret edebilirsiniz. Okuduğunuzda kendi öğrenim sürecinizden çıkarımlar yapabileceğiniz bir çok detayı yeniden hatırlayacaksınız. Çünkü herkes gibi bende oradan geçtim ve geçmeye devam ediyorum.

İngilizce engelinizde size nasıl yardımcı olabilirim

Öncelikle yöntemin ne derece etkili olduğunu görebilmeniz için bir kaç ders yapıyoruz. Bu sizi tanımamı, dil algınızı ölçmemi ve sizin de yöntemle alakalı daha somut deneyim edinmenizi sağlayacaktır. Ardından karşılıklı nasıl bir program çıkarabileceğimizi şekillendiriyoruz. Ve bu programa göre ilerliyoruz. Başlamak için ücret ödemiyorsunuz. Örneğin haftada 2 saat dersinizi alıyorsunuz ve ay sonunda 8 saatlik ödemenizi yapıyorsunuz. Dilediğiniz an bırakabilirsiniz. Takdir daima öğrencimin özgür iradesindedir.

Planlarınızı, program ve terfilerinizi ertelemeyin gün alın!

Callan Method tek kelimeyle dil öğrenimi için tasarlanmış muhteşem bir yöntemdir. Callan Method ile İngilizce öğrenme hedefinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Zira Callan Method ile İngilizce öğrenmek her bir kurun aylar sürdüğü bir sistem değil, dilin geneline hakim olabileceğiniz, görece daha kısa bir dönemdir. Bu dönemi daha geniş bir zaman dilimine yayabileceğiniz gibi min-max 3 aya sıkıştırmak da mümkün. 3 ayda İngilizce yazısına git.

100 saatte İngilizce öğrenebilmek

Genel olarak öğrencilerimiz tamamen sıfır ise, 100 saatte tabiri caizse kanatlanmaya hazır hale geldiler. Uçup gittiklerinde geri gelmezlerse genelde başardıklarına inanırız.
Dikat: ‘Bu armut piş ağzıma düş tarzında bir dil öğrenme sistemi değildir’ Tamamen çabalarınıza bağlı gerçek ve profesyonel yüzde yüz uygulamalı, canlı, etkileşimli ve ilk dersten itibaren verimli dolu dolu bir 50 dakikadan bahsediyoruz. (tam ayrıntılı yazı linkte 100 saatte İngilizce )

Ders saatlerinizi ayarlayın

Derslerinizi alabileceğiniz optimum tablo alttaki gibidir.
1-) Makul – Haftada 3 gün 2 şer saat (ortalama 4 ay)
2-) Cüretkar Haftada 4 gün 2 şer saat (ortalama 3 ay)
3-) İdeal Haftada 2 gün 2 şer saat (ortalama 6 buçuk ay)
Bu süreler standart kurs veya özel derslerde ortalama 3 4 yıl gibi zamanlara tekabül eder Callan Method ile İngilizce öğrenenlere kıyasen 4 kat daha uzun zaman harcarlar. (Lütfen tüm şartların 100 de 100 yerine getirlmesini göz önünde bulundurarak bu genellemeyi yaptığımı unutmayın)

Callan Method’un yaşamın kendisinden seçilmiş muhteşem soruları, eğitiminizin ilerleyen aşamalarında, geneline hakim olduğunuz dil üzerinde öyle güçlü bir hakimiyet kazanmanızı sağlar ki, bu eş zamanlı olarak veya akabinde bütün algınızı değiştirecektir!

Küçük bir eleştiri: Kurumların reklamlarındaki markalaşma çabası için kullandıkları metinler genel olarak sizi temsil etmez . Önemli olan bu kurumlardaki eğitmenlerin ne kadar iyi İngilizce bildiği de değildir! Zira Amerikalı ve İngilizce öğretmenleri zaten var. Önemli olan sizsiniz! Somut olarak değerlendirdiğimizde sizde gerçekten işe yarıyor mu?  Doğal dil öğrenme yeteneği olan kişilerdenseniz size ne kadar farklı ve iddalı bir şeyden bahsettiğimi daha iyi anlarsınız. Ooops bi dakka doğal dil öğrenme yeteneği herkeste eşit çalışır ve herkeste vardır!  Callan Method ile dil öğrenme yeteneğinizi keşfedin! Başlangıcı doğru yapın!

Diğer başlıklar!

Bir Cevap Yazın