Yes or No sorularına cevap vererek İngilizce öğrenmek mi?

yes or no ingilizce

YES or NO ön onaylı sorularla öğrenciye tepkisel yaklaşım

Yes or No sorularıyla ön onaylı bir yaklaşım sunan Callan Method’u çoğu öğrenci adayı bilmiyor. İngilizce öğrenme sürecinde ne derece etkili olduğu konusunda da çok az insan haberdar. Bu yüzden bu yazımızda yöntemin özü olan ”Yes or No” ikilisine dikkati çekmek istedim. Eğitim blogumda genel olarak Callan Method hakkında bütün yüzeysel bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazımda, sistemin öğrenciye ‘yes or no’ ön onaylı sorularla tepkisel yaklaşımını temel soruları örnek vererek anlattım. Yerine getirilen şartlar doğrultusunda son derece akıcı İngilizce konuşabilmek Callan Method ile kesinlikle mümkün. Ancak akıcı İngilizce konusunu kendi içinde de tartışmak gerekir.

Yes or No sorularıyla İngilizce öğreten Callan Method 10 saatte İngilizce algınızı optimize eder.

İngilizce öğreniyor veya kendinize uygun bir İngilizce eğitim sistemi ile İngilizce eğitiminize farklı ve profesyonel bir destek arıyorsanız, sadece 10 saatte İngilizce algı mekanizmanızı 4 katına çıkaran Callan Method ile hiç deneyimlemediğiniz bir şekilde etkili ve kusursuz bir İngilizce öğrenim Modelini tercih edebilirsiniz.

Günümüzün yoğun temposunda, hızınıza ayak uyduracak ve hızınızı kesmeyecek tek yöntem, etkisi defalarca kanıtlanmış Callan Method dur.  Callan Method’un İngilizce öğretme yöntemi , öylesine komplike sistemler bütünüdür ki, tek seferde İngilizce anlama, İngilizce yazma, ve İngilizce konuşma becerilerinizi seviyeniz ne olursa olsun 4 katı daha yüksek bir seviyeye çıkaracaktır.

Tepkisel yaklaşım ile sözlü iletişim

Callan Metot, İngilizce özel ders sürecinize hız katacak bir öğrenme modelidir. Etkili kelime öğretmesinin ardında yatan gerçek; size sunduğu ”tepkisel yaklaşım” mantığıdır. Callan Method ile çok soru ve art arda tekrarla, kelimeler doğal olarak anlama mekanizmanıza yerleşir ve böylece kısa sürede, kontrolü öğrencide olmayan, pasif bir İngilizce bilgisi ortaya çıkar. İlk etapta olmasını beklediğimiz doğal süreç budur. Beyniniz bu pasif bilgileri, akabinde yeni kelime eklemeleriyle, size sorulan soruları anlamanıza yetecek kadar aktif kullanıp, konuşmanıza yetecek kadar aktif kullanamaz.

Lakin sadece bir kaç saat İngilizce dersten sonra,  görece standartların üzerinde sayılabilecek derecede karmaşık cümleleri anlayabilmenize şaşırabilirsiniz. Tamda bu noktada konuşmak isteyip de eldeki pasif bilgiyi kullanamamak kötü olmaz mı ? İşte Callan Method uzmanları burada devreye giriyor ve söylemeniz gerekeni sizin yerinize söyleyip, size tekrar ettirerek söyletiyor. Yani soruları eğitmenler soruyor, size ise sadece anlayarak, YES or NO diye cevap verip, hemen ardından eğitmeninizden hemen sonra tekrar etmek kalıyor.  Callan Method ile anlamanız gereken  mesele de bu ”Yes or No”. Size sürekli bu şekilde onaylamalı sorular sorularak ve tepki vererek öğrenmeniz kalıcı olarak sağlanıyor.

Callan Method mantığını daha yakından tanıyın

Kitaptaki en temel bölümdeki cümlelerden bir kaç örnek göstermek istiyorum. ”Büyük harflerle” yazılan sorular eğitmenin sorduğu sorular dır ”küçük harflerle” yazılan bölüm cevap bölümü olup, sizin YES or NO cevabınızdan sonra eğitmenin size tekrar ettirerek söylettiği bölüm oluyor. Aşağıdaki sorulara bakın. Sorular en temel, en basit cümlelerden seçilmiştir

(Size uzun ve kısa kalemlerin olduğu bir resim gösteriliyor ve şöyle bir soru geliyor!)

IS  THIS  PENCIL  SHORT ?/    No, this pencil isn’t short, but it’s long

IS  THIS  PENCIL  LONG ? No, this pencil isn’t long, but it’s short

IS  THE  ROOM  SHORT ?   No, the room isn’t short, but it’s long

(Hemen ardından, yine Türkçe karşılıkları ile, iki yeni kelime daha veriliyor)

LARGE    büyük         SMALL    küçük

IS  THE  TABLE  SMALL ?    No, the table isn’t small,     but it’s large

IS  THE  BOX  LARGE ?  No, the box isn’t large, but it’s small

Çok çok daha karmaşık cümle yapılarını bile anlayacaksınız. Keza anlamadan Yes veya No diyemezsiniz. Böylesi kısa bir sürede karmaşık cümlelerde anlama sağlamak çoğu yöntemle başarılması zor bir süreçtir.

Okuma dersi telaffuzu geliştirir!

Yukarıdakilere benzer  yüzlerce soru ile süreç bu şekilde ilerlerken kelimeleri görsel olarak da tanımanız ve telaffuzlarını doğru yapabilmeniz için en kritik noktada okuma dersleri devreye giriyor.  Okumanız, Callan Method’un ön gördüğü şekilde, belli bir sistematiğin sonucu olarak eş zamanlı ve dil mekanizmasını desteklemek amacıyla en doğru anda görsel ve sözel ekipmanınızı sağlıyor. Okuma dersleri düzenli olarak  ”geriden gelmeli” bir mantıkla ilerliyor ve İngilizce öğrenme sürecinizin alt katmanlarını daimi olarak destekliyor.

Yazı dersi öğrenmeye destek olur

Bu şekilde sizlere temel taşlar veriliyor ve anlama ve konuşma kabiliyetiniz okuma dersiyle birleşip sürekli tetiklenirken ”Dictation” dediğimiz hızlı, kısa ama zengin cümle yapıları  ile, belli uzunlukta paragraflar halinde yazı dersleri devreye giriyor. Dil öğrenme yeteneğinin belli bir yüzdesini oluşturan yazılı dersler, sadece sınıfta ve eğitmeniniz gözetiminde yapılır. Callan Method ile yapılan yazı dersi, metodun karmaşık ama uygulaması kolay mantığından öğrenilen cümle ve kelimelerden ibaret olup, kesinlikle bilmediğiniz ve hiç duymadığınız kelimelere asla denk gelmez. İlk yazı dersinizde siz zaten kelimeleri yazmasını öğrenmiş olup, ufak tefek hatalarınızı da böylece düzeltip sağlamlaştırıyorsunuz.

Öylesine karmaşık ve iç içe girmiş bir yapı ile İngilizce öğreniyorsunuz ki, zihinlerinizi hiç üzmeden, kelime tekrarlarını planlı bir şekilde, yazarak, okuyarak, karşılıklı soru cevapla bol bol söze dökerek ezberlemiyor öğreniyorsunuz.

Böyle bir öğrenim modeli sayesinde İngilizce bilgi düzeyiniz, zamanla yükselir ve temel cümleler kurabilir hale gelirsiniz. Elbette, neyin nereye geleceğini bilerek, kontrolünüzde ve bilginiz dahilinde temel cümlelerden bahsediyoruz. Düzenli olarak yeni kelimelerle doldurulan İngilizce bilginiz, daha büyük bir hale getirilerek, kontrolü tamamen elde tutan eğitmen tarafından tetiklenerek, yani pasif atak oluşturularak, konuşma mekanizmanızı tetikler. Ve zamanla temel İngilizce cümlelerden daha karmaşık yapıdaki İngilizce diyalog kurma becerilerine erişirsiniz.

Ancak siz bu konuşma seviyesine geldiğinizde anlayabilme kabiliyetiniz konuşabilme kabiliyetinizden önde olacaktır.  Anadilimizi de önce anlayıp çok daha sonra konuşabildiğimiz bilimsel bir gerçektir. Fakat zeka düzeyimiz bebeklikte olduğundan çok daha ileride olduğu ve hali hazırda anadilimizi konuşabildiğimiz için, ikinci bir dili konuşmayı öğrenmek anadilimizi öğrendiğimiz kadar zaman almayacaktır.   (İngilizce düşünmek mümkün mü? Anadil nedir başlıklı yazımı okumak için linke gidin )

Profesyonel bir Callan Method uzmanı ile aldığınız hayat dolu ve canlı ders ile son derece üretken ve etkili İngilizce eğitimi aldığınızı fark edeceksiniz. Daha önceki bütün öğrenim modellerinden farklı, daha eğlenceli, ve tetikleyici bir yöntemle İngilizce öğrenmek isterseniz Callan Method yöntemini kesinlikle tavsiye ederim.

One thought on “Yes or No sorularına cevap vererek İngilizce öğrenmek mi?”

  1. Yazi cok guzel olmus, bir dili konusabilmek icin once anlamak gerekir. Callan method’da tam bu mantikla yapilmistir. Once ogrenciden İngilizce anlamasini bekler ve YES / NO sorulari ile bunu sağlar. Daha sonrada anladigini konusmasina once yardim eder ve zamanla tum bilgileri kendi kendine konusmasını sağlar. Hedef İngilizce konuşmaksa, en etkili yöntem Callan Metot/ Callan Method’dur.

Bir Cevap Yazın