Az öz sorumluluk

Callan Method öğrencisinin İngilizce öğrenim sürecinde sorumluluğu azdır!

Klasik yöntemlerde ödev yükü çoktur

Klasik ingilizce eğitim yöntemlerinde öğrenci Genel olarak sadece öğretmen ve tahta arasında kalır ve yazıya dökülerek aktarılan bilgiden yararlanır. Sınıf ortamında genel olarak yazılı ve tek taraflı anlatılan dersin evdeki yükü ağır olacaktır. Çünkü klasik yöntemler bildiğiniz üzere alıştırmalar, yazılı diyaloglar vb pratiğe dökülmeyen kitap bilgileriyle doludur. Lakin Callan Yöntemi ile herşey derste öğrenildiği ve derste uygulandığı için ev ödevi olarak yapmanız gereken tek şey kısa bir dinleme çalışmasıdır

Callan Method ingilizce eğitim sürecinizde yazılı ev ödevlerini gerektirmez fakat bunun yerine öğrenciye çok daha basit uygulanabilecek bir dinleme CD si verilir. CD içeriği ders esnasında işlenen kelime ve soruların aynısının CD de yabancı eğitmenlerce seslendirilmiş halidir. Yani derste ne öğrendiyseniz yine aynısını sadece dinleyerek tekrar edeceksiniz. Dinleme ödevi eğitimin yüzde ellisini temsil eder! Derste işlenenlerin dersten sonra dinlenmesi öğrenciden beklenen tek ve en önemli sorumluluktur. Ve yöntemin başarılı olmasında çok önemli bir faktördür. Dinleme tekrarı Callan yönteminin kilit unsurlarından biridir.  Ortalama 2 saatlik bir sınıf dersinin dinleme ödevi Maksimum 25 dakika civarında veya çok daha az olabilir! Günümüz eğitim sistemlerini göz önüne aldığınızda Callan Method  ile ingilizce eğitim alan öğrencilerin sorumlulukları çok daha azdır! Buna rağmen öğrenci şaşırtıcı bir şekilde, görece sistemlere göre daha iyi sonuçlar elde eder.

Dinleme ödevi örneği

Alttaki dinleme ödevi yöntemin 43üncü dersidir. Şimdi deneyerek 43üncü dersi anlayıp anlamadığınızı da test etmiş olursunuz. Anlamıyorsanız ders almaya karar verdikten sonra 43ünce derse geldiğinizde ne kadar rahat anladığınızı kendiniz duyacaksınız zaten. Bu dinleme egzersizlerinin tümü ve kitaplar size zaten en başta verilecektir. Siz tek tek her derste kaç saat ilerlediyseniz, dersten sonra ödev olarak sadece o dersleri dinleyeceksiniz. Örneğin 43. dersi sınıfta öğretmeninizle birlikte tamamladınız, bir dahaki dersinize kadar alttaki 43üncü dersi en az bir kere dinleyerek gelmeniz gereklidir.

Bu dinleme ödevinin, önce sınıf ortamında, eğitmen eşliğinde duyulmuş ve uygulanmış olması gerekir. Genel olarak öğrencilere verdiğimiz tavsiyeler arasında da ısrarla belirttiğimiz tek şey sadece hoca eşliğinde ilerlenen derse kadar olan kısımların dinlenmesi ve tekrarıdır. Yeni dersleri dinlemenizde bir sakınca yoktur ancak ilk olarak bir İnsandan duyunca vereceğiniz tepki önemlidir. 3 – 5 saat ders tamamladıktan sonra ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Derse gelmeden önce yapmanız gereken tek ve en önemli şey budur.

Dil eğitim sürecinde dinleme ödevleri, güçlü bir anlama altyapısı sağlar ve konuşmaya başlamadan önce sağlanması gereken ilk katman budur. Bu linkte iyi bir dinleme eğzersizi sağlamak için gerekli motvasyonu bulacağınıza inanıyorum. (İngilizce’de dinlemenin önemi)

Callan Method uygulaması kolay olduğu kadar zordur da. Yöntemin gerektiği gibi uygulanması uzman bir eğitmen gerektirir. Gerek telaffuz gerek akıcılık konusunda uzman bir eğitmen tercihi sistemin rahat işlemesini sağladığı gibi öğrencide güven yaratır. Eğitmenine güvenmeyen bir öğrenciden fazla verim alamazsınız. Callan Method soru cevap şeklinde ilerleyen bir direkt metot olduğundan eğitmenin telaffuzu öğrenme sürecinde önemlidir. Metot ile, düzenli ve tekrarlı soru sorma sisteminin yanı sıra tiyatral bir sunum ve uygulama gerekir. Callan Method kitaplarında yüzlerce soru vardır. Yeni bir eğitmenin bunca soruyu kısa sürede ezberlemesini en azından sıralamasına kısa sürede hakim olmasını bekleyemezsiniz. Her soru için bir sahne söz konusudur ve eğitmenin sahnedeki tek oyuncu olduğunu unutmayınız! Bu yüzden yöntem, kesinlikle deneyimli eğitmenle daha etkilidir.

Callan Method eğitmenleri yabancı dil koçunuzdur!

Eğitmeninizle aranızdaki güven ve duygusal bağlantı çok önemlidir.

Dil öğrenme süreci kesinlikle riske atmamanız gereken bir süreçtir. İngilizce sorununu travmatik düzeyde yaşayan insanlar da söz konudur. Şu konuyu tekrar hatırlatmakta fayda var; hiç kimse size olağanüstü prestijli düzeyde İngilizce öğretemez. Çünkü yabancı dil; verilen bilgileri harmanlayarak kişinin kendi olasılıklarıyla ürettiği, taklit ettiği kelimelerden, seslerden ve yapılardan oluşan bir mekanizmadır. Bu bütünlükteki bir İngilizce bilgisine hakim olmak kısa süreli bir eğitimle veya sadece kursa giderek veya özel ders alarak tamamlanamaz. Bu tamamen kişinin bilgiyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak geliştirmesiyle olur. Özel eğitim sadece başlangıçtır veya geliştirme taktiklerini alabileceğiniz bir eğitim modelidir. Bu durumda eğitmenin en hayati rolü maksimum öğretebilme yeteneğinin yanı sıra güçlü bir motivasyon sağlayabimesidir!

Callan Method ile eğitim almayı planlıyorsanız en az 3 yıl deneyimli bir eğitmen tercih etmeniz hayati önem taşır. Bu yöntem, herhangi bir ingilizce öğretmeni tarafından uygulamak için kısa sürede öğrenilebilse de, Metot ile yıllarca eğitim vermiş bir eğitmenden aldığınız ders tamamen farklı ve daha doyurucu olacaktır. Bu yöntemle eğitim veren başka eğitmenleri de deneyebilirsiniz. Tekrar hatırlatmak isterim ki; Özellikle İngilizce özel ders sürecinde öğrenci ve eğitmen uyumu hayati önem taşır.

Yöntemin resmi sitesinden bilgi edinebilirsiniz: https://www.callan.co.uk/preface/tr/

 

Bir Cevap Yazın