Callan Method ile ingilizce öğrenmek diğerlerine göre neden daha etkili?

Callan Method ile ingilizce öğrenmek diğerlerine göre neden daha etkili?

Callan Method ile İngilizce kesinlikle alışık olduğunuz bir öğrenme yöntemi değildir… Bizler uzman eğitmenler olarak bu yöntemin gücüne ve etkisine inandığımız için İngilizce öğrenim sürecinde optimum çözümler sunduğumuzu her zaman dile getiririz. İddialarımızın sebebi elbette bugüne kadar yabancı dil sorununu aşmış yüzlerce öğrenci referansımızdır. Callan Method ile İngilizce ders alan bir öğrencinin İngilizce duyma ve anlama kabiliyeti kısa sürede yeniden şekillenir. Dil öğrenme süreci doğal bir süreçtir ve Callan Method bu süreci öğrenme yöntemine optimum şekilde entegre etmiş tek ve en sofistike yöntemdir. Yöntemle ders alan kişiler bu farkı en kısa zamanda hisseder! Altını sebatla çiziyorum ki Callan Method ile İngilizce öğrenimi size en etkili İngilizce eğitimi ve öğrenimini garanti eder. Elbette yöntemi doğru uygulamak ayrı bir önem taşır!

Callan Method ile ingilizce

İngilizce öğrenme süreciyle alakalı şöyle bir durum daha söz konusudur. Özellikle kağıt üzerindeki İngilizce bilgisine güvenen çoğu insan anlıyorum ama konuşamıyorum der. Bu ‘İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum’ durumu, biz eğitmenlerce pek doğru bir ifade değil. Çünkü ingilizce öğrenme sürecinde asıl olay dili anlamakla başlar ve anlayan bir öğrencinin zamanla konuşmaya başlaması da kaçınılmazdır. Anladığı halde yıllarca konuşamayan bir öğrenci adayı sizce ne kadar normal bir durumu temsil ediyordur? Bu, yeterli eğitimi almamış ve yabancı dilin eksikliğini hissediyor olmanın sebep olduğu, yabancı dile ön yargılı bir bakış açısının sonucudur. Zira sözüm ona İngilizceyi anlamanızı sağlayan eğitimi nereden aldıysanız konuşmayı almayı unutmuşsunuz desem yerinde olacaktır.

Callan Method ile İngilizce Dil öğrenim süreci ve öğretime yaklaşım

Şu an bu yazıyı okuduğunuz blogumda Callan Method ile İngilizce öğrenmek konusuyla alakalı geniş bir bilgi arşivine ulaşabilirsiniz! Ancak alt başlığa biraz anlam katmak adına kısa bir açıklama yapmak yerinde ve yararlı olacaktır. Bugüne kadar İngilizce öğreten yöntemleri genel olarak eleştirmek veya irdelemek için öncelikle bir kaç farklı kursu ve kullandıkları yöntemleri denemiş olmanız gerekir! Amacım tabii ki de diğer yöntemleri kötülemek değil, zira aslına bakarsanız bir Callan Method eğitmeni olarak ben, İngilizceyi Callan Method ile öğrenmedim ve bildiğimiz klasik yöntemlerle eğitim aldım. Ancak o zamanlar böyle bir yöntemin varlığından haberdar değildim. Şimdi konuya bağlayacak olursak Callan Method’un konuşmayı diğer yöntemlere kıyasen nasıl daha etkili öğrettiğine açıklık getirelim. Söz konusu dil öğrenmek ise, tüm dünya otorite ve dil bilimcileri tarafından kabul görmüş tek bir gerçek vardır! Bir dili öğrenmenin yolu onu konuşmaktan geçer.

Lakin dünyadaki çoğu yöntem, insanların alışık olduğu öğretmen merkezli, bir beyaz tahta üzerine yazılan veya aktarılan bilginin bir hoca tarafından ve sadece veya genellikle hocanın konuşmasından ibaret olan bir bilgi aktarımıyla İngilizce öğretmeye çalışır. Hiç bir yöntem kusursuz değildir ve dil öğrenme süreci çok karmaşık bir süreç olup hiç bir yöntem bunu yüzde yüz taklit edemez. Bu bağlamda klasik yöntemler ile öğrenciye kağıt üstünde verilen bilgiler kağıt üstünde kalmasın diye konuşma klupleri veya serbest konuşma derslerini sistemlerine entegre ederler. Lakin dil öğrenmek diğer sosyal dersleri öğrenmek gibi tek taraflı pasif bir öğrenme olgusu değildir. bu bağlamda derslerde öğrenilen bütün bilgiyi serbest konuşma derslerine sığdırmak zaten geç kalınmış bir yaklaşım olduğu gibi her şeyi o derse sığdırmak mümkün değildir.

Callan Method size sadece İngilizceyi değil onu konuşmayı öğretir

Callan Method’un olağanüstü ardıl bilgi ve soru sorma tekniği öylesine güçlüdür ki diğer yöntemlerin sadece yazılı ortamda sunduğunu 4’le çarparak ilerler. Bu ifade ile aklınız karışmasın zira Callan Method size İngilizceyi yazarak değil konuşarak öğretir. Zaten diller yazarak değil konuşarak öğrenilir. Okula ilk başladığınızda size kendi anadilinizi öğretmediler siz zaten konuşmayı biliyordunuz! Size konuşabildiğiniz dili yazmayı öğrettiler. Yani, dilinizi konuşmayı yazarak öğrenmediniz. Bu bağlamda Callan Method size yeterli derecede sunduğu yazı dersleri ile yazmanıza yetecek düzeyde yazılı eğitim sunar. Bir dilin temelinde kelimeler, yapılar ve cümlelerin mantıklı olmasını sağlayacak düzeyde gramer vardır. Bunlara yeterli düzeyde hakim değilseniz sadece yazmak yeterli olmayacaktır.

Sürekli bir konuşma pratiğinin geçerli olduğu bir dil eğitimini kusursuza yakın bir şekilde uygulayabilen tek yöntem Callan Metot’dur. Karmaşık bir mühendislik örneği olup uygulaması kolay bir yöntem şeklinde ifade edilmesinin temelinde ise yöntemin bu hale getirilmesinin uzun yıllar almış olması ve yöntemin başarılı sonuçlar vermiş olmasıdır. Evet yöntem karmaşık bir mühendislik örneği ancak bu ifade son kullanıcı olan öğrenci tarafından aynı şekilde tanımlanacak bir durum değil, zira öyle olsaydı bu derece tercih edilen bir yöntem olmazdı. Aksine öğrenci tarafından son derece kolay anlaşılır ve yükü neredeyse çok az olan bir dil öğrenme sistemidir. Asıl karmaşık olan Callan Method ile İngilizce öğretmektir. Bu yüzden İngilizce öğretmenlerine Callan Method eğitimi verilir ve bu süre minimum 3 aydır. Yöntemin etkili olmasında önemli ayrıntılardan biride yetkin eğitmen unsurudur.

Callan Method yönteminin yaratıcısı ben değilim, Lakin bu yöntemin Türkiye’deki yetkin eğitmenlerinden biriyim. Ve 60’lı yıllarda yöntemi tasarlayan Mr Callan’a sonsuz sevgi ve saygılarımı iletmeyi bir borç bilirim. Artık aramızda olmasa da tasarladığı bu yöntem ile dünyada bir çok uyruktan insan İngilizce öğrenme sorununu bu yöntem ile aştı. Callan Method ile İngilizce öğrenmeye karar vermek bu işte şimdiden başarılı olacağınıza dair attığınız ilk adım olacaktır.

Bir Cevap Yazın