İş adamları için İngilizce özel ders hızlı ve etkili

İş adamları için İngilizce özel ders arayışında en etkili İngilizce öğrenme yöntemi, yine ödev yükünün az olmasından kaynaklı olduğu için Callan Method ile sunulan dil eğitim çözümleridir. Profesyonel hayatta yönetici konumunda olup İngilizce özel ders almak isteyen iş adamlarını yakından ilgilendiren bu aydınlatıcı metnin zihninizdeki tüm karmaşayı netliğe kavuşturacağını umuyorum.

İngilizce özel derse talep gösterenlerin çoğunluğu, sadece bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, iş adamları ve iş kadınlarıdır. Yaklaşık 15 yıldır hem sınıf ortamı, hem birebir İngilizce özel ders, hem de kapalı 2-3 kişilik mini gruplara verdiğim eğitimlerle kazandığım deneyim sonucu diyebilirim ki; İngilizce öğrenimi özellikle Türkiye’de ve özellikle eğitmen öğrenci ikili ilişkisinden kaynaklı tarifsiz bir muamma! Geçen bunca zaman boyunca deneyimlerimden çıkardığım sonuçlardan bir tanesi de, İngilizceyi iyi öğrenememiş bazı kişilerin aslında konuyla alakalı bir travma içinde olabilmeleri ihtimali. Bu durumu en çok yaşayan da başarılı iş adamları veya iş kadınları!

İş adamları için İngilizce özel ders daha profesyonel bir seçenek veya çözüm müdür? 

Elbette bir psikolog değilim! Ancak yıllar geçtikçe dil eğitiminde, olayın psikolojik tarafını gözlemleme fırsatım oldu! Özellikle yetişkin bireylerde daha sık rastladığım bu travma durumunun sebeplerinden bazıları;

1- Eksik bilme

2- Bildiğini sanma (tam bilmeme)

3- Özellikle iş adamlarına İngilizce özel ders veriyorsak çevrenin bireylere yüklediği otorite ve anlamdan ötürü biliyormuş izlenimi vermek

4- Gerçekten çok şey bildiği halde, hata yapmaktan korkup, bildiklerini seslendirmeye çekinme.

5- Dilde öz güven eksikliği veya değişik sebeplerin hepsinden kaynaklı travma durumu.

Bu travmayı yaşayan kişiler sınıf ortamında da olabiliyor, kapalı mini gruplarda veya birebir derslerde de karşımıza çıkabiliyor. Travmayı atlatmanın tek bir yolu vardır! Sadece İngilizce özel ders almak değil elbette! Genel sınıf ortamında veya mini gruplarda, en temelden gelebildiğiniz en ileri seviyeye kadar olan eğitiminiz boyunca, her bir konuyu yarım yamalak değil, tamı tamına anlayarak ilerlemiş olmak esastır. (Bazen belli bir süreden sonra anlayacağınız yapı ve zamanlarla da karşılaşacaksınız ancak bunlar istisnalardır) Sonuç olarak ‘bildiğinizden emin olmak’ gerekir. ‘Emin olma’ hissi sizi bu travmadan rahatlıkla kurtarır.

Berrak bir eğitmen – öğrenci ilişkisi

Diyelim ki bir kursa gittiniz ve 3 ay eğitim aldınız. Bu 3 ayda müfredat gereği belli bir konuya kadar tamamlamış olmak konusu bir yana, sizin bu eğitimde, neyi ne kadar anladığınız konusu asıl önemli meseledir. Bu meseleyi sadece berrak bir eğitmen öğrenci iletişimi çözer. Her bir aşamadan emin olarak ilerlemiş iseniz (ki sadece yüzde yirmilik bir kısımdır bu) bir travma ile karşılaşma riskiniz yoktur. Çünkü kendinizden eminsinizdir. Oradan çıkıp başka bir kursa da gidebilirsiniz. Başladığınız yeni kursta da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak gittiğiniz kursun seviye tespit sınavı beyandır. Kursların kendi müfredatları gereği belli başlı tespit sınavları vardır. Bu tespit bir hoca ile ortalama 10 dakikalık sohbet veya yazılı derinlemesine bir sınav olarak karşınıza çıkar.

İngilizce özel ders kimler için uygun? 

İş adamları için İngilizce

Özel ders elbette sınıf ortamına göre daha maliyetli. Kimlerin özel ders öğrencisi olmaya aday olduğu da netleştirelim. Aşağıda İngilizce özel ders kimler için uygun sorusuna cevap olan maddeleri lütfen dikkatle inceleyin.


Genelde, iş adamları için İngilizce özel ders tavsiyedir. Ama profesyonel hayatta, her kesim ve title’dan çalışan özel dersi tercih etmek ister. Yukarıdaki bahsi geçen 5 maddelik travma sebeplerinden birini karşılıyorsanız özel bir ders deneyimine fırsat verin! Bazen bir eğitmenle uyum sorunu yaşamış olsanız bile bir başkasıyla denemekte mutlaka fayda var. İngilizce öğretmenlerinin geneli iletişim kabiliyeti ve dil düzeyleri iyi olan kişilerdir. Sizlere hemen sorular sorup seviye tespiti yapabilirler. Bu onların işi olduğu için hangi seviyeden başlamanız gerektiğine karar verebilirler. Dil eğitim sürecinde öğretmenlerinizin sizin en büyük yardımcılarınız, yol göstericileriniz olduğunu lütfen unutmayın… Nasıl ki her Türkçe bilen Türkçe öğretemez ise her İngilizce bilen de İngilizce öğretemez. Ancak, öğretmeyi bilen ve öğretmeyi seven kişiler öğretmen olabilirler. Ve bu konuda destek alabileceğiniz kişiler sadece dil eğitmenleridir!

Uzmanlarla iletişime geçin

İşini seven öğretmenler sınıf ortamı veya özel ders ortamlarında canla başla uğraşırlar. Eğitmen genelde sınıf ortalamasını baz alarak ilerlese de çıtanın altında veya üstünde olan öğrenciler olacaktır. Çıtanın altında kalmak anormal bir durum değil. Bu durum, hoca veya öğrenci ilişkisiyle de bağıntılı değildir. Çünkü sınıf ortamında eğitmenin tek ögesi zayıf öğrenci olamaz. Toplu sınıf öğrencilerini bazı açılardan kabaca sınıflandıracak olursak olursak: (istisnalar kaideyi bozmaz)

1- anlama da güçlük çeken ama öğrenmede ve uygulamada güçlük çekmeyen. (İyi anlaması gerekir)

2- Anlamada güçlük çeken ve ayrıca öğrenmede ve uygulamada güçlük çeken. (İyi anlaması gerekir. Ardından değişik egzersizler ile takviye edilmeli)

3- Anlamada güçlük çekmeyen ama kalıcı öğrenmede güçlük çekip uygulamada güçlük çekmeyen. (Öğrenci anlıyor ama çoğunlukla unutuyor. Daha fazla tekrar ister)

4- Anlamada öğrenmede ve uygulamada güçlük çekmeyen öğrenci. (özel ders almaya en az ihtiyaç duyan veya hiç ihtiyaç duymayan öğrenci kesimidir). Haricen özel dersten en çok verim alacak öğrenci yine bu kesimdir.

Konumuza dönecek olursak; O halde sınıf ortamında geride kalanlar, ilk paragrafta bahsettiğimiz travma durumu yaşayanlar veya tek kelime bilmeyip de maddi olanakları da el veriyorsa ‘artık İngilizce öğrenmeliyim’ diyen herkes özel ders almalı diyebiliriz. Ayrıca yukarıdaki 4 maddelik basit sınıflandırmaya da bakabilirsiniz. Kısaca 4 numaranın ihtiyaç duyma ihtimali daha azdır denebilse de, pratikte bu değişiklik gösterebilir.

İş adamları için İngilizce eğitiminde özel ders çözüm müdür? 

Kısa cevap: Kısmen evet, çünkü hiç kimse size bir dili konuşmayı öğretemez ama yol gösterebilirler. Yol gösteren birileri siz kendinizi hazır hissedene kadar gerekli diyorsanız, %100 Evet, İngilizceyi özel ders alarak öğrenmeyi talep ediniz. Dil öğrenmek ‘işte özel ders alıyorum öğrenirim’ gibi cümleler kurarak geçiştirilecek bir mesele değildir. Dil öğrenimi ciddi ve zaman alan bir meseledir. Ve bu süreçte en büyük yardımcınız hocalarınızdır! Lafı hiç uzatmayalım.

Bu yazıyı okuyorsanız, bir zamanlar tembellik ettiğiniz için özel ders arayan biri olma ihtimaliniz yüksek! İngilizceyi bugüne kadar gerektiği düzeyde öğrenemediyseniz. 1- Başlayıp, hevesinizi kaybedip bıraktınız. 2- Bu sorumluluğu hissedip eğitiminiz boyunca kendi başınıza üstünüze düşeni layıkıyla yapmadınız. 3- Çabalamadınız veya ödevlerinizi yapmadınız! Ödev bazen sadece düşünerek bile yapılır. Dil eğitiminde gerekeni yaparak başarısız olma ihtimali, ticaret yaparak başarısız olma ihtimalinden daha düşüktür. Her şeyin özü netlikle anlamaktan geçer, Anlamanın yolu iyi bir dinleme sağlamaktır! Özel ders alıyorsanız çok iyi bir dinleyici olmak zorundasınız.


Özel dersler öğretmenin tüm dikkatinin bir öğrencinin üstünde olduğu bir eğitim modelidir. Öğretmenin yapması gereken anlatmak değil yerine göre anladığınızdan emin olmaktır. Sınıf ortamlarına kıyasen, birebir derslerde daha verimli sonuç alınmasını sağlayan en önemli unsur budur. Çünkü öğrencinin dinleyebilme kabiliyeti sürekli tetiklenmez ise, yani öğrenci iyi bir dinleyici değil ise anladığından şüphe ederiz! Ve sürekli sağlama soruları sorarız. Sınıf ortamlarında her bir öğrencinin anladığından yüzde yüz emin olmak maalesef başka bir tartışma konusudur! Bu yüzden İngilizce özel derslerde işin en önemli kısmını kollamış olursunuz. Yani ‘dinlemek’! Dinlemek konusunu uzun uzadıya bahsettiğim bu yazımdan inceleyebilirsiniz. İyi bir dinleyici misiniz? İngilizce öğrenirken dinlemenin önemi Veya buradan Medium blogtaki kısa yazıma da bakabilirsiniz

Dinlemek zor ama önemlidir 

Dinleyebilmek maalesef ciddi sıkıntı ve haklı olabilme ihtimaliniz de yüksek! O halde, İngilizceyi özel ders şeklinde talep ediniz. Günümüz koşulları gereği sürekli sağlıklı bir dinleme sağlayacak koşullarda olamayabilirsiniz. Bu yüzden özel eğitmeniniz size defalarca anlatabilir. Israrcı olur, anlamanız için elinden geleni yapar veya konuyu kontrollü bir şekilde erteleyebilir. Bu gibi ayrıcalıklar sadece özel derslere ve özel derslerde deneyimli eğitmenlere münhasırdır. Blogumdaki diğer başlıklara göz atmak karar verme sürecinizde sizlere yardımcı olabilir.’Başlamak başarmanın yarısıdır’ sözünü hatırlatarak bu yazımı sonlandırıyor eğitiminizde başarılar diliyorum.

küçük bir hatırlatma: İçinde olduğumuz Covid-19 önlmeleri gereğince derslerimizi çevrim içi ortama taşıdık. Konuyla alakalı olarak Skype eğitimleri sayfamızı inceleyiniz https://www.harunguclu.com/skype-online-ingilizce-egitimi/ Genel olarak blogumu bilgisayar ortamından incelemek daha sağlıklı olacaktır.

137

Bir Cevap Yazın