En etkili İngilizce öğrenme yöntemi nedir? Veya hangi yöntem ile en iyi şekilde İngilizce öğrenebilirim? Bu sorular aslında çok klişe oldu! 2 dil bilen bir İngilizce öğretmeni olarak size, bu yazımda, Callan Method’un neden en etkili İngilizce öğrenme yöntemlerinden biri olduğunu anlatmaya çalışacağım. Yani hem güçlü bir İngilizce öğrenme yöntemi tavsiye edeceğim, hem de tarafsız bir gözlem sunacağım. Ayrıca belirtmek isterim ki Bu yazımı 2014 yılında 30 Ağustostan bir gün önce yazdım ve bugün güncelliyorum. Aradan 6 yıl geçtiği için rötuşlamak faydalı olabilir. Çünkü İngilizce öğrenmenin önemi gittikçe daha da artıyor…

Dezavantajlardan arınmış bir yöntem

Günümüzde, gerek özel okullarda gerekse de özel dil kurslarında uygulanan yöntemler bence çok zengin, renkli ve etkili. Ancak eklemek isterim ki, bu derece başarılı yöntemlerin öğrenciyi İngilizceyle yeterince tetikleyememesi veya dikkatlerini çekememesi gibi bir dezavantajları da var. Ve ayrıca öğrencilerin büyük bir çoğunluğu için İngilizce ihtiyaç duyulan bir dil değil geçilmesi gereken bir ders. Bakış açısı böyle olduğu sürece size bilgiyi altın tepsi de bile sunsalar boşa. Bu yüzden, okul çağındaki öğrencilerin istisnai yaklaşımlarını konu dışı bırakıyorum. Ayrıca ‘İngilizce öğrenme olayı’ tam olarak yöntemle değil kişiyle ve yöntemle de yarı yarıya alakalıdır.

İngilizcenin bir çok kişinin hayatındaki önemli bir engel olduğunu biliyoruz. Bu durum özellikle de akademik ortamlarda veya bir şirkette belli bir konumda olan kişilerin aslında zamanında İngilizceyi öğrenmemiş olmalarından kaynaklı olup basit bir genellemedir. İyi bir iş bulmak veya belli bir terfi alabilmek için İngilizce bilmek bir bir yana, gerekli olan İngilizceyi bilen kişiler bile, tahmin edilen veya beklendiği kadar iyi İngilizce konuşamamaktadırlar. Çünkü bazı şirketler, kısa veya orta uzunluktaki sözlü sınavlarla buna karar verirler ve personelin orta düzeydeki İngilizcesiyle işe girme veya terfi hakkını verebilirler. Ancak çok daha büyük kurum veya şirketler kesinlikle dünya genelinde kabul görmüş TOEFL veya IELTS sınavını şart koşar ve bu aşamada çoğu aday tökezler. Bazıları bu sınav tekniklerine yönelik ders alırlar. Ancak yine de bir çok kişi iyi bir başarı düzeyi elde edemez.

Bazı durumlarda, kişinin etkili bir İngilizce eğitim geçmişinin olmaması veya kişinin ana dil öğrenme geçmişiyle de alakalı olarak, teoride ve pratikte tartışmaya açık detaylar söz konusudur. Olasılıklar ise başka bir tartışma konusudur. Bu yüzden olasılıkları değil de, etkili bir İngilizce öğrenme yöntemine ihtiyaç duyan siz değerli adaylarımıza yönelik konumuza geçelim. En etkili İngilizce öğrenme yöntemi nedir? Callan Method, diğer yöntemlere kıyasen daha çok neyin üstünde duruyor?

En etkili İngilizce öğrenme yöntemi kişiyi megul eden yöntemdir

en etkili ingilizce öğrenme yöntemi

Callan Method, soruları anlamanızı sağlamak için gerekli olan yüzeysel bilgiyi ve her bilgiden sonra, öğrenilen İngilizce kelimelerin yenileriyle sürekli iç içe girerek büyüdüğü ve tamamen kontrolünüzde olan bir İngilizce eğitimi sunan çok güçlü bir yöntemdir. Callan Method etkili bir İngilizce öğrenme yönteminin dili konuşmak olduğunu biliyor ve öğrenciye daha en baştan en temel ve basit soruları dahi, konuşarak enjekte ediyor. Dili konuşmada önemli olan, kelimelerin gramer kurallarıyla nasıl yan yana geleceğini bilmek değildir. Bu yüzden en temel ve en basit soruları bile defalarca ve farklı farklı yapılarla bol bol söyletmek ve tekrar ettirmek Callan Method’un üstünde en çok durduğu detaydır. En temele sapasağlam hakim olmak daha karmaşık cümleleri kurabilmeniz için çok gerekli. Dil konuşma eğitiminin özünde yatan şey tekrardır ezber değil!

Tekrar sürecini anlayın

Size kendi ana dilinizde 10 farklı tekerleme versek öğrenmeniz sizce ne kadar sürer ? Asıl soruya geçelim! Tekerlemeleri hiç takılmadan söyleyebilmeniz ne kadar sürer? Defalarca tekrar edersiniz değil mi ? İşte Callan Method size İngilizce cümleleri doğru ve hızlı söyleyebilmeniz adına defalarca tekrar ettirir. Callan Method, dilin, kuracağınız cümleye göre değişmeyen matematiksel yapılarını, değişken ögelerle birleştirir ve aynı basit kurallar ile yapılan, ancak size sanki farklı sorularmış gibi gelen yüzlerce sorunun nasıl söyleneceğini edinmenize ve öğrenmenize yardım eder. Bu tür bir yaklaşım dil eğitiminde müthiş bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım basit görünse de, dil öğrenme sürecinizin geleceğini belirler.

Şimdi ne demek istediğimi aşağıdaki resim dosyasındaki haliyle inceleyelim. Bu inceleme örneği, sadece en temel soru sorma kabiliyeti ve ‘am is are’ ile durum bildirme cümlelerini kapsıyor. Başlangıç aşamasında ‘am, is ,are’ iyi ve etkili bir İngilizce edinimi için, ilk anlaşılması, aşılması ve kontrolünün sağlıklı bir şekilde ele alınması gereken en hayati konudur. Eğitiminizin ileri aşamalarında karşınıza çıkacak was, were, will, been, vs. gibi kafanızın karıştığını sandığınız diğer kurallar aslında ‘am , is, are’ grubunun zamana göre uyumlanmış halleridir. Aşağıda sadece ‘am, is ,are’ ile durum  bildiren temel soru örneklerine bakınız

Ana matematiğe hakim olun

en etkili İngilizce öğrenme yöntemi

Gördüğünüz üzere resimde bazı yapıların ne kadar kolay olduğunu anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda tek bir kural ile farklı farklı onlarca cümle veya soru cümlesi kurulabileceğini göstermeye çalıştım. Ama zaten bunlar size defalarca anlatılmadı mı ? Yeterli uygulama olmadan etkili bir İngilizce konuşma kurmak demek ki mümkün olmuyor. Zaten yukarıda bahsetmek istediğim de bu. Çok kolay olmasına rağmen bunu sözlü olarak defalarca konuşarak kullanmamışsanız etkili bir İngilizce eğitimi almış sayılmazsınız.

Çünkü en etkili İngilizce öğrenme yöntemi onu konuşmaktır. Seviyeniz ne olursa olsun, Callan Method, dil öğretme metotları arasında bir mühendislik örneğidir. Özellikle farklı farklı, özel veya toplu sınıf eğitimlerinin verildiği kurslarda şansını denemiş öğrenci adaylarının bugüne kadar öğrendiği, ama konuşma sağlayamadığı bilgi birikimini sadece 10 ila 20 saatte toparlar ve kontrolü öğreniciye verir. Bunu yapabilecek tek ve en etkili İngilizce öğrenme yöntemi Callan Method’dur. Çünkü Callan Method yönteminden başka hiç bir yöntem size bu kadar soru sorup dikkatinizi sadece ve  sadece konuşmanızı geliştirmeye yöneltmez. Bu kadar çok farklı soru sayısını ve sıradışı yaklaşım tarzını sadece Callan Method ile deneyimleyebilirsiniz.

Callan Method karmaşık ama uygulaması kolay bir dil mühendisliğinin ürünüdür. Karmaşık olan yöntem değil, sistematiğidir. Yani hangi kelimenin ne zaman nerede bir daha karşınıza çıkacağını hesaplamaya kalkarsanız muhteşem bir düzen içinde oluşturulduğunu fark edersiniz. Callan, öylesine farklı ve canlı bir yöntemdir ki, derste zamanın nasıl geçtiğini asla anlamayacak ve daha fazlasını isteyeceksiniz. Callan Method İle bütün dersleriniz tekrar katılmak isteyeceğiniz keyifli bir deneyim olacaktır. Metot ile alakalı daha ayrıntılı bilgiyi Callan Method nedir konulu linkte bulabilir veya ana menüden direkt konuya ulaşabilirsiniz.

En etkili İngilizce öğrenme yöntemi

Siz ‘İngilizce öğrenme ve konuşma’ sorunsallar bütününü çözmeye gerçekten konsantre olmuşsanız bunu her yöntemle başarmanız kesinlikle mümkündür. Ancak Callan Method istisnai bir yöntemdir! Eğitmeniyle birleştiğinde ortaya çıkan doğal iletişim şekli, siz istemeseniz de, hatta bazen fark etmeseniz de, dikkatinizi çekerek bir muhabbet gibi başlar. Onu en ilginç kılan da budur. Hiç bir ‘soru cevap modellemesi atlanmadan tamamen tekrar edilir ve tamamlanmadan geçilmez. Bu süreç, konuşmayı otomatikleştiren çok güçlü bir edinsel öğrenme taktiğidir. Üstelik çok az ödevcikler gerektirmesi ise Callan Methodu ayrıca ön planda tutuyor diyebiliriz. Samimiyetle söylüyorum; Hiç bir yöntem Callan Method yönteminden daha az ödev veya bu kadar az ödevle eğitiminizden tam randıman almanızı sağlayamaz. Zamanla konuşma kabiliyetini nasıl edindiğinizi farkedersiniz. Keza anlamanız ise konuşmanızdan çok daha kısa sürede daha iyi bir seviyeye gelecek. Yine de, bu olasılık çok parametreli olsa da, lütfen kendi diliniz için kendinize sorun…. Anlamanız mı daha iyi konuşmanız mı?

Seviyeniz ne olursa olsun en doğru başlangıç

Tamamen sıfır veya başlangıç seviyesinde misiniz? Dil zekanızı tetikleyip kısa sürede sonuç almak isterseniz Callan Method’u tercih edin. Callan Method sizi konuşmaya teşvik edip görece kısa bir zamanda, yabancı dil mantığını edinmenizi sağlar. Sıra dışı tarzıyla dil öğrenimine sezgisel ve içgüdüsel yaklaşım sunan Callan Method, etkisini defalarca kanıtlamış olmasının yanı sıra en etkili İngilizce eğitimini garanti eder. Callan Method yüzde 80 öğrenci onayına bırakılan sorular ve doğal dil öğrenim sürecinde olduğu gibi vücut dili, yüz ifadesi vb diğer etkileşimler ile tam bir disiplinler bütünüdür. Callan Method dil öğreniminde öğrencinin kilit unsur olduğu sıra dışı düzeyde etkili bir yöntem olup, İlginç sorularıyla dikkatinizi çekme konusunda son derece başarılıdır. Callan method ile, İngilizce öğrenirken derste olduğunuzu hatırladığınızda ders genel olarak bitmiş olur.  Bu muhteşem bir deneyimdir çünkü 50 dakika boyunca öğrenmeye konsantre olarak kalmak kolay değildir.

Callan Method yönteminin kendine özgü soru cevap tekniğiyle İngilizceyi anlamada ve konuşmada kısa sürede fark edilir düzeyde ilerleme sağlarsınız. Metot öyle güçlüdür ki, ilk on saatlik dersin sonunda bile, anlama sınırınızın ötesine geçtiğinizi fark edersiniz.

2 comments

  1. Merhaba,
    İtiraf etmeliyim ki yöntem hakkındaki reklamı ilk gördüğümde yazılanlar pek mümkün gibi gelmemişti. Ancak Harun Bey’in dil konusundaki eğitimi ve yorumları merakımı arttırdı ve deneme dersi için kendimi Harun Hocanın Ofisinde buldum. İlk yarım saatlik denemede anladım ki “burada olmalıydım ve bu yöntemle ingilizcemi pekiştirmeliydim”.
    Özel bir şirkette çalışıyorum, işim gereği de İngilizceyi aktif bir şekilde kullanıyorum. Daha önce yurtdışı tecrübem olmasına rağmen konuşurken akıcılıkla ilgili sıkıntı yaşamaktaydım. Ancak henüz sadece 25 saat almama rağmen oldukça etkisini gördüm.
    Eğer bildiklerinizi aktarmada bir sorun yaşıyorsanız, arada bir perde olduğuna inanıyorsanız mutlaka Callan Method u deneyin derim. Konuşma da zorluk konusundaki ön yargınızın yavaş yavaş silindiğini göreceksiniz. Öğretmeniniz oldukça dinamik, bir an bile dersten kopma söz konusu olmuyor! 🙂

Bir Cevap Yazın