Günlük konuşma İngilizcesi – Günlük konuşma Türkçesi

Günlük hayattaki sıradan İngilizce veya kendi anadilimizdeki günlük Türkçe diye yuvarlak hesap tanımladığımız dil bütünü sandığınızdan çok daha komplike veya sandığınızdan çok daha basit olabilir. Unutmayın, günlük İngilizce veya günlük dil dediğimiz şey, aşırı derecede çok parametreli bir iletişim akışıdır. Yani kimle ne konuşacağınızın net bir matematiği yoktur. Çünkü günlük dil kimle ne konuşacağınıza göre çok değişiklik gösterebilir. Bakkala markete gittiğinizde 3 5 şeyin fiyatını kaç kilo istediğinizi sormak, bir mağazada beğendiğiniz bir ürünün fiyatını (üzerinde yazmıyorsa) sormaktan başka ne olabilir? Ancak siz gittiğiniz mağazada söz konusu ürünün detaylarıyla ilgili konuşmak istediğinizde bunu günlük dil diye sınırlandırmak çok doğru olmaz. Veya bir arkadaşınızla günlük dil sınırlarında kalarak iletişim kurmazsınız değil mi ? Söz konusu insan olunca, özellikle de tanığımız insanlar söz konusuyla beklentiler ve konuşulanlar tamamen değişir.

Evet sıklıkla basit cümleler kurarız ancak en basit cümlelerimiz arasında dahi, aslında ileri düzey dilbilgisi gerektiren yapıları da kullanırız Lakin bu yapıları anadilimizde kullandığımız için Bize basitmiş gibi gelebilir. Çünkü çoğunlukla çok basit kelimelerden ibaret olduklarını sanırız. Doğru… Basittir zaten. Ancak aslında cümlenin matematiğini incelerseniz farklılıkları netlikle ortaya koyabiliriz. Şu cümle örneklerine bakın:

Ne konuşuyorsun?

Ne konuştunuz?

Ne konuşmuştunuz?

Ne konuşacaktınız?

Yaptın mı?

Yapabildin mi?

Yapıldı mı?

Bu cümlelere binlerce alternatif cümle yazmak mümkün. Öte yandan bu cümlelere anadiliniz açısından bakınca aşırı basit günlük dilmiş izlenimi de verebilir. Evet öyledir de zaten! Ancak günlük dil gördüğünüz üzere, baştan aşağı, sadece kadar kolay yapıları barındırmıyor. Dil öğrenimi de bu açıdan bir sarmal gibidir. Sarmalın en dış halkasından başlanır ve yavaş yavaş iç halkalara doğru gidilir. Anadilinizde bu halkaların hepsi arasında hızlıca gidip gelirsiniz. Ancak yabancı dil de bunu yapabilmek yıllar gerektiren bir çalışma prensibi gerektirir.

‘Ne konuşuyorsun’ veya ‘ ne yapıyorsun’ soruları, temel düzeyde edinilen dilbilgisiyle yapılabilirken,

‘Ne konuşulmuştu?’ Nasıl anlaşmıştınız? Sonuç olarak haftalık kaç saat eğitim almanız kararlaştırıldı? Uzun zamandır burada mı yaşamaktasınız?

Gibi daha karmaşık cümleler ise daha ileri düzey dilbilgisi gerektirir. Ayrıca he ana dilimizde hem yabancı bir dilde bu cümleleri kurmanın benzer ve birden fazla yolu vardır. Yani bu soruları Türkçede de birden fazla şekilde sormak kesinlikle mümkün. Yani günlük dil denen olgu tartışmaya açıktır. Bu bağlamda dil eğitimi genel olarak bir farkındalık gerektirir. Keza dil eğitimi zaten kendi anadilimizi de fark ettiğimiz, revize ettiğimiz bir süreçtir. Bu blog sitem ve diğer kişisel gelişim ve destek blog sitemde de ilginizi çekecek bir çok konuya da göz atmayı unutmayın. Keza farkındalık denen şey gerçekten ihtiyacınız olan şey!

8109

Bir Cevap Yazın