Videodaki İngilizceyi 150 200 saatte anlayabilirsiniz

videodaki ingilizceyi

150 200 saatte videodaki İngilizceyi anlayabilirsin

Yazının sonundaki izleyeceğiniz videodaki İngilizceyi anlamak için 150 200 saat ders almanız kesinlikle yeterli denseydi, ne düşünürdünüz? Aslında yuvarlak hesap olarak bakıp ”bu süre biraz az değil mi” şeklinde düşünüp şaşırabilirsiniz de. Ancak, bilimsel açıdan bunu başarmak doğrulanmıştır. Videodaki İngilizce, duyarak anlaması zor olsa da yazınsal açıdan orta düzey bir İngilizce düzeyidir. Bu kısa konuşmayı yazılı ortamda anlayan bir çok öğrenen duyma ortamında o derece başarılı değil. İngilizceyi duyarak anlamak ve yazılı olarak görünce anlamak arasında fark vardır. Sesleri anlamak, İngilizceyi bilmek, aksanları anlayabilmek gibi konular, özellikle ülkemizde, her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu parametreler aslında hep vardı. Ancak bir çok öğrenci İngilizce öğrenme sürecinde, bu parametreleri ve ince ayarları önemsemeden sonuca varmıştır. Sonuç dediğimiz şey ise emin olun tartışma gerektiren bir konu. Kısaca şuna cevap vermeniz gerekir: İngilizcede neyi söylemek istiyorsunuz da söyleyemiyorsunuz?

150 200 saatte videodaki İngilizceyi ve diyalogu, harfiyen anlamanız %90 gibi yüksek bir olasılık dahilinde. Ancak önemli olan bu 150 200 saati nasıl bir zaman planlamasıyla kullandığınız ve bu 150 200 saatin ardından kendinizle baş başa kaldığınızda dersiniz ile ilgili düşünmeniz. Evet “düşünmekten” bahsediyorum çünkü ödevinizin büyük bir kısmı düşünmekten geçecek. Ve tabii ki, günlük rutininizden ödün vermeden minik minik dinleme aksiyonları buna eşlik etmek durumunda. Ve hatta bu dinleme egzersizini merakla istemelisiniz. İyi veya kötü bir dinleyici olmak ne demek? Dilerseniz dinleme meselesini ele aldığım ve dinlemenin önemine değindiğim şu 3 yazıda aydınlatıcı bilgiler bulabilirsiniz.

1- https://harunguclu.com/iyi-bir-dinleyici-misiniz-cok-iyi-ingilizce-ogrenebilirsiniz/

2- https://englishturkiye.com/ingilizce-ogrenirken-kilit-unsur-dinlemek/

3- https://englishturkiye.com/ingilizce-kelimelerin-okunusu-sesleri-anlamak/

Söylediklerimin kendi içinde farklı dinamikleri ve parametrelerinin olduğu doğru… Ancak, 150 200 saatlik bir derste size alltaki videoyu anlayabilir hale gelebileceğinizi ve sadece haftada 2 ile 4 defa 10 dakikalık dinleme egzersizlerinin bunun için kesinlikle yeterli olacağını garanti ederim. Lütfen iddialarımı bir çok kere kaleme aldığım bloglarıma kısaca bir göz atın. Veya diğer sorularınızla alakalı konuşmak üzere lütfen iletişime geçiniz.

Bir Cevap Yazın