film ve dizileri anlayacak düzeyde ingilizce öğrenmek

İngilizce film ve dizileri anlamak için ne kadar zamana ihtiyacım var?

İngilizce film ve dizileri anlamak

İngilizce film ve dizileri anlamak için ne kadar zamana ihtiyacım var? Öğrencilerin bazılarının, kursa gitmesinden kısa bir süre sonra İngilizce filmler izlemek, anlamak gibi istek arzu ve o yönde çabaları olur. Lakin filmleri anlamak meselesi çok afaki bir konu olup genel anlamda çok iyi düzeyde İngilizce bilgisine ve anlama seviyesine vakıf olmayı gerektirir. Bu bağlamda, filmleri anlamadan önce birinci aşamayı yani genel İngilizce eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmanız gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir; filmlerdeki bir çok kelime, kısa ve karmaşık olmayan cümleleri anlamayabilmek için kısa süreli bir eğitim yeterli olabilir. Ancak, bu gibi filmler diziler belgeseller gibi yayınların tamamını anlayacak düzeye gelmek yıllarınızı alacaktır zira bu anadil düzeyidir. Bunu tam başarmak o dilin konuşulduğu ülkede yaşıyor olsanız dahi en az 2 yılınızı alır.

İngilizce film ve dizileri anlamak ilk hedefiniz olmasın

Ewet mümkün! Hayır mümkün değil! Kafa karıştırıcı olmaya gerek var mı? Lafı fazla uzatmadan konuya girmek istiyorum… Film ve dizilerdeki İngilizce düzeyi anadil düzeyidir. Yani bu şu demektir; kendi anadilinizde de olduğu gibi, diller sürekli olarak karmaşık cümlelerden ibaret değildir. Sıklıkla basit ve sade, kısa cümleler de kurarız… kurslara giderek İngilizce öğrendiğinizde de filmlerde duyunca, ilk anlamaya başladığınız işte bu kısa ve sade cümleler olacaktır. Kendi dilinizdeki karmaşık cümle bütünleri düzeyinde cümle yapıları ile karşılaştığınızda kurslarda öğrendiğiniz İngilizce ile bu işin olmadığını anlamışsınızdır. Bir de bu karmaşık yapıları sözlü olarak duyduğunuzu düşünün!

Asıl mesele bu! Dinlemek dinlemek ve yine dinlemek.

Diller sadece yazılı kelimeler olgusu değildir. Öyle ki, kendi dilimizin de nasıl yazıldığını daha sonra öğrendik. Çünkü ilk önce sesleri taklit etmeyi ve sonra konuşma yetisini edindik!

Bu bağlamda anlatmak istediğim şey şu ki, her halükarda filmleri ve dizileri anlayacak düzeyde ingilizce öğrenmek için ana dil düzeyinde bir duyma algısına ihtiyaç vardır. Bunu sadece kurslara giderek ve tabiri caizse armut piş ağzıma düş diyerek öğrenemezsiniz. Çünkü klasik kurslarda dinleme ve konuşma maalesef yeterince desteklenemiyor. Bu kursların ön gördükleri toplam eğitim sürecinin de seçeceğiniz programa bağlı olmakta birlikte 2 yıldan 4 yıla kadar sürdüğünü hatırlatmakta fayda var!

İleri düzeyde İngilizce öğrenmek için onlarca saatlik zorlayıcı konuşma eğitimi gereklidir. 

Maalesef üniversitelerde bile yeterince konuşma eğitimi alamamış İngilizce öğretmenleri mezun veriyoruz. Sıradan kurslarda da rengârenk ve birbirinden farklı aşırı bilgi yüklü son derece komplike sistemlerle İngilizce öğretiyorlar. Bu kötü değil elbette. Ancak bu sistemlerin nerdeyse hepsi aynı! Callan Method gibi spesifik ve safi konuşma odaklı değiller. Genel beklentinin altında kaldıkları kanısı yaygındır.

Zamanı boşa harcamayın!

Standart kursların dil eğitim programları 2 yıldan 4 yıla kadar uzar. Üstelik programı bitirenlerin yüzde yetmişi bu kadar zaman ve çabaya rağmen halen İngilizce konuşmakla cebelleşir. Oysaki bunca yıl eğitim eşittir yüzlerce ders saati demektir. (Genelde ortalama 400 ila 600 saat ders saatidir.)

Zaman ve kararlılık doğru metotla birleştiğinde sonuç istediğiniz gibi olur!

Sadece 100 saatte sıfırdan intermediate veya pre intermediate düzeye gelebilirsiniz. Hem de konuşma düzeyinde. Callan Method müthiş bir şekilde konuşma prensiplerini ve duyma algınızı hedef alır! Cümlenin süslü etkisine aldırış etmeyin, Mesele sandığınızdan daha basittir! Çünkü bir dili öğrenmenin yolu önce onu konuşmaktan geçer!

Standart kurslarda derslerde genelde hep Türkçe konuşulur. Ara ara az ve öz İngilizce konuşan tek kişi de dersteki hocadır! Callan Method ile onlarca saatin her dakikası dolu dolu sözlü ve çarpıcı düzeyde öğreticidir.

Düşünün! Karşınızda birisi anlayacağınız en temel düzeyden başlayarak size binlerce soru soruyor! Anlayarak konuşarak ve son derece karmaşık cümleler ile tekrar ederek katılım sağladığınız bir dil eğitiminin başarısız olması ne derece mümkün? Callan Method ile başlangıcı doğru yaptığınızdan adınız kadar emin olabilirsiniz.

#dinlemek etiketiyle alakalı yazdığım diğer bloglara mutlaka bir bak

Bir Cevap Yazın