İngilizce konuşmak mükemmel başlamayı gerektirmez, Potansiyel Sizsiniz!

İngilizce konuşmak mükemmel başlamayı gerektirmez. Bunu çoğu öğrenci adayı bilse de, bu durumu bir prestij sorunu olarak görmelerinden ötürü olsa gerek ki temel cümle kurmak veya bir şeyleri söylemek için çaba göstermekten denemekten kaçınırlar.  Çünkü prestij yanlış götürmez.

Kim olduğumuzla alakalı olarak bizden beklenen veya bizden beklendiğini sandığımız bir çok meziyeti yerine getirememek elbette bir eksiklik… Ancak zaten bütün meziyetlere haiz olmak diye bir durum söz konusu olamaz… Bu bağlamda konuyu fazla uzatmadan dil eğitiminde mükemmellik beklentisini aşmak konusuna değinmek istiyorum..

Çevre eleştiricidir!

Çevremizde yaptığımız her şeye eleştirel yaklaşan kişiler olduğu bir gerçek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi herkes belli başlı meziyetlere sahiptir. Bu bağlamda İngilizce eğitiminizle alakalı olarak size belki şakayla bile olsa İngilizce eğitiminizle ilgili alaycı yorumlarla yaklaşan olacaktır.

Ülkemizde Maalesef İngilizce öğretmenleri arasında bile, benim İngilizcem senin İngilizceni döver tarzında gizli bir hiyerarşi söz konusu. Yanlışları bulmaya odaklı bir yaklaşım rekabetin olduğu her ortamda ister istemez ortaya çıkar. Sular seller gibi ve yabancılar gibi konuşuyorsanız şanslı bir öğretmensiniz. İngilizce öğretmenlerinin hayallerimizdeki gibi konuşmalarını bekleriz… Bu çok normal çünkü onları örnek alırız. Bu yüzden  hayallerinizdeki gibi konuşan bir hocanız varsa avantajlı sayılırsınız 🙂 Kurslarda yabancı hocalara olan talebin temelinde de bu yatar. Ancak bu duruma çok katılmıyorum. Çünkü İngilizceyi öğrenmek için neredeyse bir hocaya bile ihtiyacınız yokken, her hocanın size İngilizce öğretebileceği aşikardır. Ancak konuşmak kişisel bir yetenektir. ve Kişisel bir yeteneği geliştirmek için başlamış ve ilerliyor olmak gerekir. Şunu hatırlayın. Yanlış yapmadan konuşmak yanlışsız cümle kurmak veya hatasız konuşmak mümkün değildir. Yukarıdaki egosantrik durumların, yeni başlamış birisi olarak cesaretinizi kırmasına izin vermeyin ve aklınıza beni getirin. Harun hoca bize kızar kafamızı gözümüzü patlatır şaplağı geçirir kafamızdan aşağı su döker diye düşünmeyin tabiki 🙂 Neden? Çünkü Harun Hoca öğrencilerine saygıyla ve sevgiyle bağlıdır… Onların İngilizceyi iyi konuşacağını zaten bilir… Gerekli motivasyonu sağlar. Motivasyonun önemini aşılar 🙂 O yüzden onlardan elinden geldiğince kendi başlarına konuşmak için uğraş bekler bunu duymak ister.

Kurallar ortada hodri meydan!

İllede doğru konuşmayı hedef alan mükemmeliyetçilerden misiniz? Ben her zaman derim ki ! Hızlı konuşmayı değil doğru konuşmayı hedef alın ve tekerleme söyler gibi davranın ve sadece bildiğiniz kuralları düşünün. Yapabilmekse aslolan kurallar ortada!  Ama bütün kuralları bilmek istediğiniz hızda ve rahatlıkta konuşmanız için yeterli mi? Tabiki değil… Yani çok hızlı düşünüp kuralları yan yana getirmek, ve tabiki uygun kelimeleri de seçmek ve bunu sürekli olarak sağlamak sizce ne kadar kolay olabilir? Evet çok kolay değil ancak bu gerçek ve dil öğrenme olgusu zaten böyle birşeydir! Bu yüzden dil öğrenirken yanlış yapmak bilimsel açıdan son derece normaldir.

Hiç yanlışlık yapmadan öğrenmek için robot olmanız gerekiyor.

Robotlar yazılım ne derse onu kullanır ve bunu hızlı bir şekilde yapar. Lakin insan, robot gibi hazır bilgiyi yorumlayarak davranmaz. İnsan beyni dil öğrenirken, sayı olarak net bilemem ama belki onlarca varyasyonu olan milyonlarca kodu yeniden yazar ve yavaşça ve sürekli kodlayarak öğrenir. İnsan beyni yakın gelecekte herhangi bir yazılımın veya donanım bileşeninin işletmeyi başaramayacağı kadar güçlü bir ortamdır. Yani yakın gelecekte beynin gücüne eşdeğer bir makine görünmüyor… Diğer bir yandan, beynin bir tür makine olduğunu da hatırlamak gerekir.  Ve işletim sistemi de sizsiniz. Yani Aslında beyniniz size sınırsız olasılıklar sağlayan bir yazılım ve donanım olamaz mı? O halde, öyle farzedin ve kendi kendini kodlaması sürecini hızlandırın yön verin… Böyle ütopik tanımlar bana gelmez diyorsanız. Başlağını bitirmek olarak adlandırabilirsiniz…

Callan Method ile yukarıdaki olasılıkları ders ortamına taşıyoruz.

Aklınıza eklenen gerekli matematiksel yapı ve pasif kelime bilgisini harmanlayarak, çoğunu anladığınız sorularla sizi tetikleyen ve dokunsalar uçaçak hissi veren, evet işte bu dedirtecek tekrar sistemi ile aklınıza ancak böyle tarif edilecek bi şekilde yerleştirilen İngilizce bilgisi, sizin de çabalarınızla yakında kontrolu sizde olacak olan bir dil yetisi oluşturacaktır…

En etkili ingilizce öğrenme yöntemi neden Callan Method?

4 comments

  1. Harun Hocam, görüşlerinize katılıyorum, zihnimizde büyüttüğümüz yanlış yapma korkusu engellerini ancak Callan Method ile aşabiliceğimizi görüyorum.

    1. Evet Ahmet bey haklısınız… Callan Method’un zorlayıcı etkisi sayesinde, hata yapma korkusunu yeniyor ve konuşmak için gereken cesareti kısa sürede kazanıyoruz… Yorumunuz için tşekkürler

Bir Cevap Yazın