Doğru Sesleri Duyarak İngilizce Öğrenin

150 200 saatte videodaki İngilizceyi anlayabilirsin

Yazının en sonunda, izleyeceğiniz videodaki İngilizceyi anlamak için 150 veya 200 saat ders almanız kesinlikle yeterli denseydi, ne düşünürdünüz? Aslında yuvarlak hesap olarak bakıp ”bu süre biraz az değilmi” şeklinde düşünüp şaşırmış olabilirsiniz de. Ancak, bilimsel açıdan bunu başarabilmek doğrulanmıştır. Çünkü videodaki İngilizce, duyarak anlaması zor olsa da yazınsal açıdan orta düzey bir İngilizce gerektirir. Ve bu kısa konuşmayı yazılı ortamda anlayabilen bir çok insan duyma ortamında anlayamayabilir. İngilizceyi duyarak anlamak ve yazılı olarak görünce anlamak arasında fark vardır. Sesleri anlamak, İngilizceyi bilmek, aksanları anlayabilmek gibi konular, özellikle ülkemizde, her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu parametreler aslında hep vardı. Ancak bir çok öğrenci İngilizce öğrenme sürecini, bu parametreleri ve ince ayarları genel olarak atladığı için sonuca ulaşamamıştır. Sonuç dediğimiz şey ise emin olun tatışma gerektiren bir konu… Kısaca şuna cevap vermeniz gerekebilir: İngilizcede neyi söylemek ve neyi anlamak istiyorsunuz?

150 200 saat diliminde alttaki videoda geçen İngilizceyi diyalogu, harfiyen anlamanız %90 gibi yüksek bir olasılık dahilinde. Ancak önemli olan bu 150 200 saati nasıl bir zaman planlamasıyla kullandığınız ve bu 150 200 saatin ardından kendinizle baş başa kaldığınızda dersiniz ile ilgili düşünmeniz… Evet “düşünmekten” bahsediyorum çünkü ödevinizin büyük bir kısmı düşünmekten geçecek. Ve tabii ki, günlük rutininizden ödün vermeden minik minik dinleme aksiyonları buna eşlik etmek durumunda… Ve hatta bu dinleme egzersizini merakla istemelisiniz. İyi veya kötü bir dinleyici olmak ne demek? Dilerseniz dinleme meselesini ele aldığım ve dinlemenin önemine değindiğim şu 3 yazıda aydınlatıcı bilgiler bulabilirsiniz.

1- http://www.harunguclu.com/iyi-bir-dinleyici-misiniz-cok-iyi-ingilizce-ogrenebilirsiniz/

2- https://www.englishturkiye.com/2016/02/ingilizce-ogrenirken-kilit-unsur_19.html

3- https://englishturkiye.com/2014/08/28/ingilizce-kelimelerin-okunusu-ve-sesleri-anlamak/

Söylediklerimin kendi içinde farklı dinamikleri ve parametrelerinin olduğu doğru… Ancak, 150 200 saatlik bir derste size alltaki videoyu anlayabilir hale gelebileceğinizi ve sadece haftada 2 ile 4 defa 10 dakikalık dinleme egzersizlerinin bunun için kesinlikle yeterli olacağını garanti ederim. Lütfen iddialarımı bir çok kere kaleme aldığım bloglarıma kısaca bir göz atın. Veya diğer sorularınızla alakalı konuşmak üzere lütfen iletişime geçiniz.

Bir Cevap Yazın